Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel se setkal s Jourovou. Řešili její práci v komisi, volby i pravidla pro AI

Prezident Petr Pavel v pátek přijal na Pražském hradě místopředsedkyni Evropské komise (EK) Věru Jourovou. (22. března 2024) foto: X: účet KPR

Prezident Petr Pavel v pátek přijal na Pražském hradě místopředsedkyni Evropské komise (EK) Věru Jourovou. Hovořili o její práci v komisi, tématech červnových voleb do Evropského parlamentu nebo pravidlech pro digitální platformy a umělou inteligenci. Na síti X to uvedla Kancelář prezidenta republiky. Jourová se o třetí mandát v EK už ucházet nebude.
  13:26

V části koalice byly neshody o tom, kdo má nominovat příštího českého eurokomisaře, zda hnutí STAN samotné, nebo ve spolupráci s Piráty, s nimiž kandidovalo ve sněmovních volbách v roce 2021. Premiér Petr Fiala (ODS) v prosinci serveru Deník.cz řekl, že eurokomisaře by mělo navrhnout pouze hnutí STAN.

Piráti na začátku loňského listopadu zvolili v hlasování celostátního fóra jako kandidáta na eurokomisaře europoslance a lídra evropské kandidátky strany Marcela Kolaju. V médiích se již dříve objevilo, že kandidátem by mohl být ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Hovořilo se také o lídryni kandidátky STAN Danuši Nerudové.

V unijní exekutivě Jourová působí od roku 2014, v nynější komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní a komisařkou pro hodnoty a transparentnost. Zabývá se také řízením a koordinací programu Evropa připravená na digitální věk. V minulosti byli českými komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla a Štefan Füle.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!