Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

Tisková konference po jednání s prezidentem Petrem Pavlem. (28. března 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu Christiane Amanpourové americké stanice CNN. Obrana Ukrajiny, která od února 2022 čelí plnohodnotné ruské invazi, je podle něj důležitá i v celosvětovém kontextu.
  23:15

„Všichni doufáme, že zákon bude v sobotu schválen. Americkou podporu Ukrajině nejde nahradit,“ řekl Pavel, podle kterého se Evropa snaží svůj díl pomoci pro Kyjev navyšovat a přijmout větší část odpovědnosti. „Spojené státy ale stále poskytují nejméně 50 procent pomoci,“ dodal prezident.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se už několik měsíců snaží prosadit balík zahraniční pomoci, který v současnosti počítá s přibližně 61 miliardami dolarů na vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a partnerům v regionu. Schválení brání americké vnitropolitické spory - návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokovalo. Hlasování Sněmovny je nyní plánováno na sobotu.

„Ukrajina je stejně důležitá pro Evropu, jako je pro Spojené státy i celý svět. Nejde jen o obranu svrchovaného státu a jeho území, ale o princip. Ty jsou pro Spojené státy stejně významné jako pro nás. Pokud Rusko na Ukrajině uspěje, celá severoatlantická komunita přijde o důvěru, protože hovoříme o hodnotách, ale neděláme nic proto, abychom je ochránili,“ uvedl Pavel. Ruskou invazi na Ukrajinu proto podle něj pozorně sleduje Čína, kterou zajímá reakce Západu.

Amanpourová se v rozhovoru zajímala i o návštěvu českého premiéra Petra Fialy ve Spojených státech, kde se ministerský předseda sešel mimo jiné s Bidenem a o zmíněném balíčku pro Kyjev jednal s představiteli Kongresu.

Český premiér podle Pavla americkému prezidentovi i zákonodárcům přednesl české argumenty pro schválení pomoci. „Žádné sliby ale samozřejmě nedostal, protože to nejde,“ uvedl prezident.

Autoři: ,