Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Petrobras vydá akcie za bilion korun

Česko

Brazílie se chce stát velmocí v těžbě ropy. V září k tomu udělá rozhodující krok.

Polostátní společnost Petrobras vydá akcie za zhruba 1,5 bilionu korun a zisk investuje do rozvoje ropných polí.

BRASÍLIA Petrobras chce vydat primární emisi akcií (IPO) 24. září na newyorské a 28. září na brazilské burze. Mezi kupci mají být podle agentury Bloomberg známý finanční spekulant George Soros, velké investiční fondy jako třeba americký BlackRock a banky jako brazilská Banco BTG Pactual. S odhadovanou prodejní cenou až 75 miliard dolarů půjde o největší IPO v historii. Mnohem větší než byla letošní 22miliardová emise čínské banky Agricultural Bank nebo dosud největší emise akcií na světě za 36,8 miliardy dolarů japonského telekomunikačního gigantu NTT v roce 1987.

Největší ropné pole na světě Petrobras chce 42,5 miliardy dolarů získané z emise akcií využít okamžitě na nákup těžebních práv na ropné pole Tupi od brazilské vlády. Plánuje i investice do dalších ropných polí a zpracovatelských zařízení v celkové hodnotě 224 miliard dolarů do roku 2014.

Tupi je zřejmě největší těžitelnou zásobárnou ropy na světě objevenou v posledních třiceti letech. Mohlo by produkovat ažmilion barelů ropy denně. Pro srovnání, největší funkční ropné pole na světě, Ghawar v Saúdské Arábii, produkuje zhruba 5 milionů barelů ropy denně. Jenže zatímco na Ghawaru se těží ropa v hloubce zhruba čtyř kilometrů, a to na pevnině, v případě Tupi je ropa zhruba v sedmi kilometrech pod hladinou moře. Těžba tak bude technicky mnohem náročnější a dražší.

Navíc Petrobras zaplatí za povelení k těžbě brazilské vládě více, než analytici původně očekávali. Bude to zřejmě něco okolo 8,5 dolaru za barel, zatímco rozumná cena by byla prý mezi 5– 6 dolary. Právě kvůli tomu ale není zcela jisté, zda se investoři do nákupu akcií Petrobrasu pohrnou.

V nejhorším pomůže stát Pro případ, že by zájem investorů nebyl velký, existuje náhradní plán. Poptávku po akciích mají uměle povzbudit brazilské státní finanční ústavy včetně rozvojové banky BNDES. BNDES vlastnila loni aktiva v celkové hodnotě 222 miliard dolarů.

Brazilská vláda totiž potřebuje, aby Petrobras měl peníze na těžební licence. Už si dokonce naplánovala, co s těmito penězi udělá: chce vytvořit zvláštní fond, ze kterého bude financovat budování silnic, školství a také výstavbu domů.

Petrobras je pátou největší světovou naftařskou veřejně obchodovanou společností na světě. Pokud by se počítaly i státní firmy neobchodované na burze, je na patnáctém místě. Denně vytěží zhruba 2,53 milionu barelů ropy a během příštích deseti let by chtěla tento výkon zdvojnásobit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!