Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Petrobras získal 70 miliard

Česko

Společnost potřebuje prostředky na další expanzi. Zájem o akcie dvakrát převýšil nabídku

SAO PAOLO Dlouho očekávaná emise akcií brazilského ropného gigantu Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) dopadla v pátek pro společnost na výbornou. Poptávka investorů byla enormní a firma operací získala zhruba 70 miliard dolarů. Jedná se tak o největší úpis akcií v historii.

Polostátní Petrobras potřebuje dodatečné finanční prostředky na expanzi do ropných oblastí v šelfových mořích. Brazílie před lety objevila ohromné zásoby tekutého zlata, které by v blízké budoucnosti mohly až zdvojnásobit objem denně vytěžené ropy a posunout zemi v žebříčku největších producentů z devátého místa na páté.

Jediné, co Petrobrasu kazí optimistický výhled do budoucnosti, je extrémní hloubka, ve které se nová naleziště nacházejí. V roce 2007 uvedla firma do provozu vrt Tupi, jenž těží ropu z hloubky 7 km pod hladinou moře. To vyžaduje úplně nové technologické postupy. Používané materiály jsou totiž vystavené vysokým teplotám a rychle reznou. Do roku 2014 proto plánuje společnost vydat na výzkum 224 miliard dolarů (4 biliony korun).

Do neprobádaných oblastí těžaře lákají obrovské zásoby ropy čítající miliardy barelů. Jen samotný vrt Tupi by pokryl denní produkci celého Petrobrasu na 8 let dopředu. V ložisku je navíc takový tlak, že se na něj technikům stačilo jen napojit a počkat, až ropa vystoupá 7 km dlouhým potrubím do nádrží tankerů.

Ruku v ruce s vrty v šelfových mořích ale jde i zvyšující se riziko různých závad a průsaků. Britské BP trvalo téměř půl roku, než uzavřela poškozené potrubí v ložisku Macondo. A to v hloubce „pouhých“ 5,5 km pod hladinou moře.

I proto se brazilská vláda zprvu bála, že o akcie Petrobrasu nebude zájem. Firmě se také přiliš nedařilo na akciových trzích. Od počátku roku ztratila 27 procent a po BP byla druhým nejméně výkonným ropným titulem na světě. Červnové zprávy hovořily o úmyslu Petrobrasu získat z emise jen 25 miliard dolarů.

Dokonce i brazilské úřady byly připraveny akcie nakupovat a zvýšit tak jejich cenu. Nakonec se do situace opravdu vložily, ačkoli k odkupu konečného počtu akcií by stačila jen poptávka soukromých investorů.

Vláda si totiž chce zachovat svůj majoritní podíl a i proto byla polovina z nabízených akcií takzvaných prioritních. Jejich držitel má sice přednostní právo na výplatu dividendy, zároveň ale ztrácí možnost hlasovat na valných hromadách a ovlivňovat tím chod firmy.

Dosud bylo fungování Petrobrasu do značné míry nezávislé, ale s vidinou pohádkových zisků se prý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva snaží pevněji uchopit otěže. Existují dokonce tendence ze strany vlády firmě nadržovat, aby maximalizovala zisky a tím i příjmy do státní kasy.

Brazilský parlament v současné době projednává zákon, který by společnosti udělil výhradní možnost operovat ve všech oblastech, na které zatím nemá žádný jiný těžařský podnik licenci. Celkem by šlo o území srovnatelné s rozlohou dvou Francií. Díky zvláštní dani z roku 2003 by posléze měl Petrobras každoročně odvádět až 6 miliard dolarů. Země bojující se špatnou sociální situací své 192milionové populace tak nyní spoléhá na tučné příjmy plynoucí z ropného průmyslu.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...