Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Phelps touží zvýšit prestiž plavání

Česko

Hvězdy her

PRAHA Říká se o něm, že je už nyní nejlepším plavcem historie, ale až na olympijských hrách v Pekingu to může definitivně potvrdit. Americký fenomén Michael Phelps stojí před životní výzvou: chce získat osm zlatých medailí a sám tuší, že to není utopie. „Chci udělat něco, co ještě nikdy nikdo nedokázal,“ říká Phelps.

Celý svět bude za deset dní s napětím sledovat, jestli se Phelpsovi podaří překonat rekord jeho krajana Marka Spitze, který v Mnichově v roce 1972 vyhrál sedmkrát.

Bývalý australský plavec Ian Thorpe tvrdí, že je to nemožné, ale sám Spitz Phelpsovi věří: „Je mnohem zkušenější, než jsem byl já před Mnichovem. Na předchozí olympiádě jsem vyhrál jen dvě zlaté ve štafetách, zatímco Michael má už šest zlatých z Atén.“

I kdyby Phelps v pekingském bazénu splnil svůj plán jen z poloviny, opustí Čínu jako rekordman. Stačí, aby k šesti vítězstvím z Atén přidal ještě čtyři a stane se nejúspěšnějším sportovcem v historii her. „Bude neuvěřitelný. Zbytek světa trochu vyškolí a to bude vzrušující,“ předpovídá Spitz.

Energii vybíjel v bazénu

Právě Phelps má dokonalé předpoklady k tomu, aby Spitze v počtu zlatých medailí trumfnul. Od svých šestnácti let, kdy se stal profesionálem, vyhrál už 38 závodů a překonal 20 světových rekordů, většinou svých vlastních. Třiadvacetiletý plavec nevyhrává, ale ničí své soupeře. Neláme rekordy, ale doslova se jim posmívá. „Kdyby se teď Michael rozhodl skončit, zapíše se do historie jako nejlepší plavec všech dob. Jenže je tady ještě spousta věcí, které může zlepšit,“ tvrdí kouč Bob Bowman. Phelpse se ujal už před více než deseti lety, a přestože o něm původně prohlásil, že je nezvladatelný, rychle změnil názor. „Řekl nám, že není jen rychlý. Může být světový šampion, když bude správně trénovat,“ vzpomíná na setkání s Bowmanem Phelpsova matka Debbie. Její syn byl v dětství hyperaktivní, a proto ho často posílala do bazénu, aby vybil svou energii. K plavání se vlastně dostal tak trochu náhodou. „Dělal jsem čtyři sporty, střídal hřiště, jen abych se trochu unavil a matka se mnou mohla vydržet,“ směje se Phelps. Možná právě díky své někdejší hyperaktivitě dnes zvládá obrovské tréninkové dávky, které ho proslavily. Každý týden uplave 80 kilometrů, v bazénu tráví dvě až pět hodin denně, bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo má narozeniny. „Když mám špatný den, skočím do vody a tam se vždy stane něco, co neumím popsat slovy. Zase se cítím lépe a silnější,“ popisuje svoji lásku k vodě Phelps. Pro pohyb v ní dostal velký dar: jeho dlouhé ruce a nízký pas vytvářejí kombinaci, díky které je jeho tělo téměř dokonale aerodynamické. Navíc dokáže skvěle regenerovat síly, což názorně předvedl, když v jeden den pokořil dva světové rekordy. Svou schopnost bude muset uplatnit i v Pekingu. Do bazénu tam skočí celkem šestnáctkrát - až skončí jeden závod, bude mít na oslavu jen pár minut, než se na start postaví znovu. Zatímco jeho rival Ian Crocker se bude koncentrovat jen na jeden závod, on se požene za osmi medailemi.

Pomáhat mu budou i plavky

Phelpse v Pekingu čeká těžký úkol. Historie plávání zná šampiony, kteří si podmanili jedny hry, ale až Phelps to může zopakovat. V pěti individuálních a třech štafetových závodech mu přitom budou pomáhat i revoluční plavky LZR od společnosti Speedo, ve kterých padá jeden rekord za druhým. Když Phelps mluví o svém snu, jako by mu ani nešlo o vlastní slávu. Osmi medailemi prý jen chce zvýšit popularitu plavání ve Spojených státech. „Chci změnit svůj sport. Chci, aby děti místo hraní basketbalu šly spíš plavat. To je to, co mě žene dopředu,“ tvrdí plavec.

Michael Phelps

Narozen 30. 6. 1985 V 15 letech se stal nejmladším držitelem rekordu v historii. Je sedmnáctinásobným mistrem světa, dvacetkrát překonal světový rekord a třikrát se stal americkým plavcem roku. Na minulých hrách v Aténách se stal prvním sportovcem od roku 1980, který získal osm medailí (šest zlatých a dvě bronzové).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!