Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Picek ministrem obrany? Mne se nikdo neptal, diví se Peake

Česko

  13:26
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) opakovaně tvrdil, že na novém ministrovi obrany se musí shodnout všichni tři předsedové koaličních stran. Ale zatímco Karel Schwarzenberg (TOP 09) jméno Vlastimila Picka znal, Karolínu Peake (LIDEM) k jednání nikdo nepřizval.

Karolína Peake foto: MAFRA Michal Růžička

Vicepremiér Schwarzenberg ve středu po schůzce s premiérem Nečasem uvedl, že jméno nového ministra obrany bude oficiálně známé v pátek. Jméno se objevilo ale už ve čtvrtek - ministrem obrany bude Vlastimil Picek, nynější první náměstek na ministerstvu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva zaskočila vicepremiérku Peake, která post na sklonku prosince sama týden zastávala. „Nikde jsem nebyla, neb mne nikam nepozvali. Takže vám můžu říct slušně řečeno nic,“ uvedla Peake pro Lidovky.cz. „Pokud skutečně někdo jmenován bude, pak bez oné avizované dohody,“ dodala.

Zvykli jsme si, že dohody neplatí, stěžuje si Peake

„Považuji za směšné, že po třech měsících údajně těžkého procesu dohadování uvnitř koalice - jehož jsem nebyla součástí - přijde premiér Nečas s jediným kandidátem. Generálem Pickem,“ dodala Peake pro Lidovky.cz poté, co se objevilo Pickovo jméno.

„Strana LIDEM už si zvykla, že dohody neplatí. Ale že neplatí opakovaně veřejně deklarovaný princip, to je zaznamenáníhodné pro voliče,“ zmínila šéfka nejmenší koaliční strany. Není proto pravděpodobné, že by LIDEM kvůli Nečasovu jednání kabinet opustili.

Picek kontra Peake

Absenci vicepremiérky Peake na jednání o novém ministrovi obrany může vysvětlit chystané Pickovo jmenování. Současného 1. náměstka z ministerstva rychle vyprovodila, když si ale resort osvojil Nečas, Picka na místo hned vrátil zpět. Původně byl proti ministrovi – generálovi ve výslužbě rezolutně také Schwarzenberg. V posledních dnech ale ze svého neústupného postoje vycouval.

Řízením ministerstva obrany je od konce prosince pověřený premiér Petr Nečas. Za dlouhé hledání plnohodnotného ministra ho kritizoval prezident Václav Klaus, jeho nástupce Miloš Zeman, koaliční partneři i opozice. Premiér se bránil, že jde o obtížný proces a že sám ve funkci nebude „ani o minutu déle, než bude nutné“.

Vybraného ministra musí potvrdit ve funkci prezident Zeman, Nečas se s ním sešel včera odpoledne.

Autor: