Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pilarová po 22 letech opět zpívala v Německu

Česko

BERLÍN Koncerty v Německu se zpěvačce tak nějak vyhýbaly. Během normalizace v tehdejším Československu nesměla koncertovat na Západě, ale ani předtím zde příliš často nevystupovala. Její středeční koncert tak přerušil přestávku dlouhou dvacet dva let.

„Směrem na Západ jsem byla naprosto nevýjezdná a co se týkalo Východu, tak mě volali spíš do Polska nebo do bývalého Sovětského svazu,“ vysvětlila v rozhovoru pro ČTK, proč nevystupovala ani v někdejší NDR. Koncerty v 60. letech a v roce 1988 v tehdy rozděleném Německu by spočítala na prstech jedné ruky. Přesto si zde ale užila svůj díl slávy. „Kdysi jsem se tu účastnila jednoho festivalu a vyhrála jsem publikumsliebling cenu,“ zavzpomínala na rok 1967.

Ve středu večer Pilarová vystoupila na pozvání Českého centra Berlín. Před zhruba stovkou návštěvníků představila v jazzovém klubu Schlot průřez svým repertoárem. Nechyběly swingové písně, muzikálové melodie, známá úprava Montyho čardáše (dokonce i v čínské verzi) ani hity z divadla Semafor. Ty se dokonce dočkaly i přídavku. „Suchý a Šlitr byli nadčasoví,“ vysvětluje si jejich oblíbenost umělkyně. V Berlíně ji doprovázel pouze basista Vít Fiala a klavírista Milan Dvořák. „Úplně nejraději dělám takhle ve třech,“ přiznala zpěvačka, která se při vystoupeních s malou skupinou nebojí prý ani velkých prostorů.

Autor: