Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

„Pingly“ v Plzni řídí ten, kdo chce být „nedohledán“

Česko

PRAHA Plzeňské ODS už léta vládne z postu předsedy regionální organizace nynější děkan tamní právnické fakulty a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Pokud se ale nejen tamních zeptáte, kdo má skutečně hlavní slovo, Pospíšilovo jméno nezazní.

A pokud, tak jen v souvislosti s tím, že je děkan „spojenou nádobou či touž osobou“ s tamním podnikatelem, místopředsedou tamní regionální a členem výkonné rady ODS Romanem Jurečkem. Vlivné skupině občanských demokratů pod vedením bývalého hospodského soustředěné především v plzeňské oblasti Skvrňany dokonce tamní lidé přezdívají „pinglové“.

„Jedná se o nepříliš vzdělané lidi, kteří si jdou ale tvrdě za svým, a poměrně jim to vychází,“ popisuje jeden z tamních občanských demokratů. „Pokud o něco usilujete, třeba o pronájem pozemku, z oficiálních míst slyšíte: On by to nebyl takový problém, ale dohodněte se s pinglama,“ líčí další Plzeňák svoji osobní zkušenost. Jména v tomto případě ze strachu uvést odmítají.

Jurečko a „jeho lidé“ se do popředí začali dostávat na začátku tisíciletí. Tehdy i ve spojení s dalším tamním podnikatelem a členem ODS Petrem Štruncem. V Plzni tak tehdy podle líčení pamětníků z řad ODS byly tři skupiny: „staří ódéesáci“ ve skupině Slovany, Mladí konzervativci okolo Pospíšila a právě „pinglové“. Ti ve spojení s mladými postupně začínali mít navrch, ač se sami do nejviditelnějších funkcí nehrnuli a nehrnou.

Ostatně heslem Jurečka, kromě jiného spolumajitele Golf Park Restaurantu a šéfa představenstva Plzeňské teplárenské, prý je: Rád bych se jednou podílel na výběru premiéra či třeba šéfa ČEZ, ale chci být „nedohledán“.

Podobně jako další obdobní regionální „bossové“ v ODS by se ani Jurečko zřejmě nebránil velké koalici, ostatně v minulosti ji prosazoval. Tehdy mu to rozmluvil šéf Plzněměsta a senátor Jiří Šneberger. „Slyšel jsem také, že se jim říká pinglové, ale neviděl bych to tak dramaticky. Není to tak černobílé. Pan Jurečko není žádný podrazák, který by si hrál na nějakého bosse. Mně se s ním jedná dobře,“ říká Šneberger.

„Před kongresem a páteční výkonnou radou se k tomu nechci vyjadřovat, jestli mi rozumíte. Nemám rád tyto typy démonizování a doživotních nálepek. Nevím, kdo to šíří,“ řekl LN Jurečko, třiačtyřicetiletý student plzeňské právnické fakulty.

Autor: