Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

O „komunistce“ Michailidu jednají Piráti na svém fóru, hlasovat budou v červnu

Jana Michailidu z České pirátské strany. foto:  Petr Topič, MAFRA

Část Pirátů chce odvolat z vedení strany Janu Michailidu, která se v minulosti přihlásila k původní komunistické ideologii. Členové o tom jednají na uzavřeném internetovém fóru, hlasovat by se mělo od 2. června. Šéf strany Ivan Bartoš svou stranickou kolegyni kritizoval za její účast na Dnech antikapitalismu.
  13:14aktualizováno  17:39

Podle vzkazů zveřejněných na Twitteru bylo pro odvolání Michailidu 122 členů, proti 123 a 15 členů se zdrželo hlasování, informoval server Novinky.cz.

Někteří začali zároveň přidávat hlasy do starší ankety o odvolání Bartoše, kterou 8. května založil jeden z členů kvůli nespokojenosti s povolebním směřováním strany. Pro jeho odvolání hlasovalo 71 členů, proti bylo 158 a 16 dalších se zdrželo.

„Média nerozumí našim předpisům (a já se jim vůbec nedivím), což je vede k nerelevantním výkladům vnitrostranického dění. Takže tady pro upřesnění: V anketě byl podpořen podnět pro zahájení jednání o mém odvolání z RV (republikového výboru, pozn. red.), teď jednáme uzavřeně (do 2. 6.) a následně se bude hlasovat,“ uvedla politička ve středu krátce před 14:30 na svém Twitteru.

Michailidu pro iDNES.cz uvedla, že hlasování o jejím odvolání potrvá od 2. do 5. června.

Bartoš Michailidu kritizoval poté, co se o víkendu zúčastnila Dní antikapitalismu, které pořádala Socialistická solidarita ve spolupráci s nadací Rosy Luxemburgové. „Hrůzy komunistické diktatury dvacátého století v řadě zemí světa včetně České republiky nelze relativizovat, nebo dokonce adorovat,“ napsal na Twitteru.

Michailidu Bartošovi oponovala s tím, že navštívila přednášky, které se týkaly „role avantgardního umění v revolučním hnutí a ukrajování lidských práv v současném Polsku a Maďarsku“.

Michailidu je v pirátském republikovém výboru od roku 2019. V lednu 2022 kandidovala na post předsedkyně strany, ve volbě ale u spolustraníků neuspěla, se ziskem 285 hlasů z 929 nepostoupila ani z prvního kola.

Od roku 2020 je Michailidu vedoucí meziresortního programového týmu Návykové chování a je členkou Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Je garantkou programového bodu Psychotropní látky. O aktuálním zákazu látky CBD a HHC pocházející z konopí hovořila před několika dny v podcastu Kontext na iDNES.cz:

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...