Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Piráti zahájili kampaň a trvají na právu nominovat kandidáta na eurokomisaře

Česko

  11:18aktualizováno  13:13
S heslem Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe zahájili Piráti kampaň před volbami do Evropského parlamentu. Jdou do voleb se čtyřmi prioritami, jimiž jsou podle šéfa strany Ivana Bartoše zajištění silné konkurenceschopné Evropy a prosperujícího Česka, zahraniční politika a rovnou páteří, kvalitní život ve městě i na vsi a boj s korupcí a s daňovými ráji.

„Vaše soukromí budeme hájit i nadále,“ řekl lídr kandidátky, současný europoslanec Marcel Kolaja, dvojkou je také europoslankyně Markéta Gregorová a na třetí pozici je moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová.

„Mou osobní prioritou je bezpečná společnost,“ řekla Gregorová. „Máme odvahu držet kurs a hlídat evropské peníze,“ řekl Peksa.

„Pokud bude zvolena do Evropského parlamentu, dám místo lídryně k dispozici,“ odvětila Klusová na dotaz, jak by v případě zvolení naložila se svou kandidaturou v krajských volbách. Má být totiž lídrem kandidátky Pirátů v Moravskoslezském kraji.

Horkou část kampaně Piráti podle Bartoše zahájí na konci dubna, v předvečer dvacátého výročí vstupu Česka do Evropské unie.

Kolaja v lednu neobhájil post prvního místopředsedy Pirátů a vypadl zcela z předsednictva nejmenší vládní strany, do kterého se naopak nově jako místopředsedkyně dostala Gregorová. Bojovala dokonce se současným předsedou, vicepremiérem Ivanem Bartošem o to, kdo má stranu vést.

Klusová při sestavování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu předstihla třetího ze současných europoslanců za Piráty Mikuláše Peksu, který tak kandiduje až ze čtvrtého místa.

Na eurokomisaře ať je navržen jeden kandidát za Piráty a jeden za STAN, řekl Kolaja

Piráti spoléhají na slova premiéra Petra Fialy, že nominace na eurokomisaře má být od koalice PirSTAN. Takže jednoho ze dvojice možných kandidátů mají vybrat Piráti a jednoho STAN. Kandidátem Pirátů na eurokomisaře je Marcel Kolaja.

„Prioritou je získat relevantní portfolio,“ řekl vicepremiér Bartoš.

Bartoš řekl iDNES.cz, že cílem je obhájit ve volbách minimálně tři současné mandáty, za úspěch by považoval zisk čtyř křesel. Před pěti lety dostali Piráti v eurovolbách 330 844 hlasů, což znamenalo výsledek 13,95 procenta.

Voliči v zemích EU budou vybírat nové europoslance od 6. do 9. června. V Česku si lidé své europoslance budou vybírat v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Česká republika má v Evropském parlamentu 21 zástupců.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...