Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pít pivo, nebo třeba zelený čaj?

Česko

JAK TO VIDÍ...

Celý rok jsem hltal sloupky „Očima psychiatra“ kolegy Nešpora, primáře oddělení závislostí bohnické léčebny. Jeho osudem, koníčkem i profesí se stal boj proti alkoholu. Snad nejvíc mu leželo v žaludku pivo. „Situace, kdy je pivo levnější než nealkoholické nápoje, nemá ve světě obdoby. Zdražte pivo, jinak se Češi upijí!“, bil na poplach.

Psal o pivem ztvrdlých játrech, zničených osudech a rozvrácených rodinách. Sám šel příkladem. Nekázal čaj, aby pil pivo, a závislostí na čaji se netajil. „Potěšila mne seriózní japonská práce z dobrého pramene, podle které zelený čaj pomáhá proti poruchám paměti ve stáří,“ radoval se. Ovšem co doktor, to názor. Například profesor Trevithick totiž zkoumal vliv piva na snížení rizika šedého očního zákalu u diabetiků a prokázal, že konzumace piva může omezit vliv glukózového stresu a tím i snížit riziko poškození zraku na polovinu. Doktor Vinson zase sledoval, jaký vliv má pivo na vznik nemocí srdce. S překvapením zjistil, že jedno až dvě piva denně může snížit riziko aterosklerózy o 50 %.

Chlapi pivaři, řeknete si. Omyl! První pivní ligu teď kope dokonce exministryně zdravotnictví Emmerová. V Plzni pokřtila knihu „Pivo a zdraví aneb Lidstvo ještě lepší nápoj nevymyslelo“.

Co ji k tomu vedlo? Ještě jako ministryně podepsala v roce 2005 helsinskou deklaraci o duševním zdraví. „Každý se zavázal, že učiní ve své zemi nějaké konkrétní kroky, aby se duševní zdraví společnosti kultivovalo. Jako plzeňskou rodačku mne napadlo požádat kolegy z fakultní nemocnice, aby z titulu své odbornosti napsali na pivo svůj názor,“ řekla. Bez váhání učinila kroky ke kultivaci duševního zdraví a plzeňští doktoři ji v tom podpořili.

Doktor Nešpor musí trpět jako zvíře. Ránu z milosti mu zasadil profesor Yang z univerzity v New Jersey. Do Chemical Research in Toxikology napsal, že nadměrné pití zeleného čaje může vést k poškození jater a ledvin. Takže pít, nebo ne? Má babička si často ráda přihnula a ve zdraví se dožila 96 let. Tak zásadový ale nejsem. Občas si dám i zelený čaj.

O autorovi| MUDr. Jan Hnízdil, lékař

Autor: