Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pittsburgh poprvé prohrává

Hokejisté Detroitu na úvod finále Stanley Cupu potvrdili roli favorita a ujali se vedení

DETROIT Hráči Pittsburghu Pengiuns hned na úvod finálové série Stanley Cupu s Detroitem Red Wings poznali hořkost porážky a poprvé v letošním play off v sérii prohrávají. V sobotním prvním utkání série jasně slavila úspěch zkušenost na straně Red Wings, kteří porazili Penguins 4:0.

Nadšeně bojující hráči Pittsburghu sice v úvodu díky odvážnému výkonu drželi s favorizovaným soupeřem krok, po první přestávce ale domácí jako by přeřadili na vyšší stupeň a hosté přestali stačit.

„Myslím, že jsme byli v první třetině trochu nervózní. Ale pak jsme se dostali do tempa a zápas se začal odehrávat podle našich not, vypracovali jsme si šance a dali góly,“ řekl po zápase kouč Detroitu Mike Babcock. Jeho protějšek Michel Therrien byl ze hry svého mužstva zklamaný. „Byl to náš jednoznačně nejhorší výkon v letošním play off,“ prohlásil kouč Pittsburghu, který v předchozích třech sériích pokaždé vyhrál úvodní tři zápasy. „Zdaleka jsme dnes nepředvedli to, na co máme. Dostali jsme dobrou lekci. Snad se z ní poučíme,“ doplnil Therrien.

Osgood začal čistým kontem Soupiska Detroitu čítá sedm Švédů a jsou to oni, kteří bývají tahouny svého mužstva. Ovšem Mikael Samuelsson byl překvapivým hrdinou sobotního duelu.

Jednatřicetiletý hráč, jehož trenér Babcock v úvodu play off kvůli nevýrazným výkonům přeřadil do třetí formace, nasměroval Red Wings k výhře úvodními dvěma góly. „Samozřejmě mám obrovskou radost,“ zářil Samuelsson štěstím.

První a zároveň vítěznou branku vstřelil v 34. minutě po samostatné akci. „Puk se ke mně dostal na červené čáře, když hráči soupeře mířili do útoku. Získal jsem tedy trochu prostoru a vyrazil jsem dopředu. Pak jsem se nemohl dostat před branku ke střele, tak jsem to zkusil zadem a ono to vyšlo,“ popsal Samuelsson rozhodující akci zápasu.

Základ k vítězství ale položil už v první třetině brankář Detroitu Chris Osgood, který během úvodních dvaceti minut čelil 12 střelám, zatímco v dalších čtyřiceti minutách zasahoval dohromady pouze sedmkrát. Osgood předvedl několik pohotových zákroků zejména při třech přesilových hrách Penguins a potvrdil, že v play off oprávněně dostává v brance přednost před Dominikem Haškem.

Brankář Detroitu ocenil výkon soupeře. „Mají rychlé a šikovné hráče. Předvedli několik parádních akcí. Abychom dnes vyhráli, museli jsme zahrát opravdu velmi, velmi dobře a vydat ze sebe to nejlepší, co v nás je,“ dodal pětatřicetiletý Osgood, jehož fanoušci ve vyprodané Joe Louis Areně několikrát odměnili skandovaným pokřikem „Ozzie! Ozzie!“.

Výsledek - finále Stanley Cupu: Detroit -Pittsburgh 4:0 (34. Samuelsson, 43. Samuelsson, 58. Cleary, 60. Zetterberg). Stav série: 1:0.