Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Placení pomocí SMS se rychle šíří

Česko

PRAHA Placení SMS za jízdenku, vstupenku do kina nebo třeba cestovní pojištění je v Česku čím dál častější. Měsíčně zaplatí pomocí mobilu přes milion a půl majitelů telefonů.

„Čeští zákazníci provedou měsíčně zhruba pět milionů platebních transakcí,“ říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová a dodává, že měsíčně zaplatí mobilem zhruba 600 tisíc zákazníků.

O2 pak hlásí platbu mobilem u více než půl milionu zákazníků měsíčně, stovky tisíc zákazníků platících přes mobilní telefon potvrzuje Vodafone. „Průměrná měsíční útrata na jednoho zákazníka lehce překračuje sto korun,“ tvrdí Lucie Policarová z O2. Všichni operátoři se shodují, že Češi nejvíce platí za jízdenky na městskou dopravu, následuje platba za parkování a za přístup k obsahu na internetu, včetně mobilních aplikací a her.

Mobilem však zákazníci platí například i cestovní pojištění, rezervace zájezdů nebo vstupenky na koncerty a podobně.

Pomocí SMS platby může zákazník často zaplatit pouze menší částky. Limit například u T-Mobilu a Vodafonu je 600 korun, O2 umožňuje přes SMS uhradit částku do 990 korun. Na stejném principu funguje i mobilní platba přes internetovou bránu, tam zákazník může uhradit i částky vyšší než tisíc korun. Placení mobilem se bude v Česku dál rychle rozvíjet. Už letos chce uvést na český trh novou službu například sdružení Mopet CZ. To tvoří operátoři Vodafone a O2 a čtyři banky - Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Nová služba by měla umožnit platit a posílat peníze v reálném čase přes mobilní telefon tam, kde nyní zákazníci používají převážně hotovost.

Další věcí, která Čechy čeká, je bezkontaktní bankovní karta Visa Paywave a MasterCard Paypass. „Tyto karty jsou již v oběhu v Polsku a na Slovensku. Kromě magnetického proužku a čipu mají v sobě ještě speciální anténu, která umožňuje platit přiložením karty k platebnímu terminálu,“ vysvětluje Policarová z O2 a dodává, že tento druh karet lze vytvořit i na SIM kartě. Díky tomu by tak mobilní telefon mohl fungovat nejen jako bezdotyková platební karta, ale i jako vstupní karta a podobně.

Komerční spuštění těchto služeb však vyžaduje spolupráci mezi bankami, dopravci, obchodními řetězci a operátory. Pro bezkontaktní platby je navíc zapotřebí dostat kartu nejen do telefonu, ale i do terminálů v obchodech. To už však některé banky plánují. „ČSOB připravuje pro obchodníky nabídku bezkontaktních terminálů, které budou v budoucnu schopny provádět mobilní platby,“ potvrzuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Hlavní bariérou ve velkém rozvoji různých forem placení mobilem je zatím nejasná spolupráce bank a operátorů.

Autor:

Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?
Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?

Výživné kaše GERBER Grain&Grow přináší to nejlepší ze světa obilovin. Potěší všechna malá bříška a především uspokojí potřeby děťátka v klíčovém...