Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Plankton míří na jih

Česko

Klimatické změny zřejmě přiměly plankton z vod kolem Antarktického poloostrova ke stěhování směrem na jih. To patrně v důsledku přispívá k poklesu některých populací tučňáků.

Antarktický poloostrov je nejsevernější částí Antarktidy, která je od jihoamerické Ohňové země vzdálená jen 1030 kilometrů. Měření ale nasvědčují, že se zde v posledních desetiletích otepluje.

Změna podle výsledků studie, ve které vědci z americké Rutgers University zpracovali satelitní data za posledních 30 let, ovlivnila fytoplankton – společenství mikroskopických mořských řas, které je základem antarktického potravního řetězce. Za posledních 30 let se množství fytoplanktonu u západních břehů Antarktického poloostrova snížilo podle pozorování přibližně o 12 procent.

Důvodem poklesu je zřejmě to, že v zimě pokrývá hladinu oceánu příliš malé množství ledu a vítr může vytvářet vodní tříšť. Ta přispívá k vyšší oblačnosti, která brání přístupu světla, na němž je fytoplankton závislý.

Množství fytoplanktonu se naopak zvýšilo směrem dále na jih, což zřejmě ovlivnilo celý potravní řetězec. Právě to by mohlo vysvětlit, proč v některých místech populace tučňáků poklesly, zatímco jinde se naopak rozrostly. Výsledky publikoval časopis Science.

Převzato z Českého rozhlasu Leonardo www.rozhlas.cz/leonardo

Autor: