Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plantovo loučení s Led Zeppelin

Česko

Výroční 51. Grammy ocenily člena Led Zeppelin Planta za jeho sólovou desku

V nejdůležitějších kategoriích letošních 51. Grammy zářilo duo Robert Plant a Alison Kraussová, hvězdami byli také Coldplay a zpěvačka Adele.

Letošní Grammy Awards, udělované v noci z neděle na pondělí, ovládla dvojice, v níž se sešli rockový veterán, bývalý frontman Led Zeppelin Robert Plant, a americká bluegrassová zpěvačka a houslistka Alison Kraussová. Jejich společná deska s názvem Raising Sand byla vyhlášena deskou roku a píseň Please Read the Letter získala cenu za nejlepší nahrávku roku. Dohromady duo získalo pět gramofonků.

Favorit letošních Grammy, Raper Lil Wayne nominovaný na osm cen, proměnil čtyři ocenění. Za desku Tha Carter III získal ocenění pro nejlepší rapové album, oceněn byl i jako nejlepší sólový zpěvák rapu ve skladbě A Milli, za nejlepší rapovou skladbu Lollipop a za spolupráci na skladbě Swagga Like Us, kde se představil spolu s dalšími rapery Jayem-Z, T. I. a Kanyem Westem.

Dalším úspěšným interpretem byla britská skupina Coldplay. Její skladbu Viva la Vida ocenila Americká hudební akademie cenou pro nejlepší píseň loňského roku. Album Coldplay s názvem Viva la Vida or Death and All His Friends bylo rovněž vyhlášeno nejlepší rockovou deskou.

Objevem roku byla vyhlášena 21letá britská soulová zpěvačka Adele, vůbec první držitelka britské ceny kritiků, která toto ocenění dostala ještě předtím, než vydala vlastní album. Získala ceny dvě: k objevu pak ještě přidala nejlepší popové vystoupení se skladbou Chasing Pavements.

Dvě ceny si odnesli také britští Radiohead. Grammy za nejlepší alternativní album získala jejich deska In Rainbows, stejné album získalo cenu za nejlepší „speciální balení“. Radiohead, poté, co své album dali k dispozici zdarma na internet, připravili fanouškům také speciální limitované edice.

Grammy za nejlepší R&B album si z nočního ceremoniálu odnesla za svoji první desku Jennifer Hudsonová. Zpěvačka, jejíž matku, bratra a synovce loni v říjnu zavraždil její bývalý švagr, při přebírání zlatého gramofonku řekla se slzami v očích, že děkuje své rodině „v nebi i těm, kteří jsou dnes se mnou“. Po rodinné tragédii se držitelka Oscara stáhla do ústraní, z něhož vystoupila až před týdnem, kdy před finálovým zápasem ligy amerického fotbalu zazpívala americkou hymnu.

Mezi další oceněné patří např. John Mayer, Eagles, Béla Fleck & The Flecktones a Duffy (v popových kategoriích), hvězdami taneční sekce byli Daft Punk, mezi rockery zářili Metallica, Kings of Leon, The Mars Volta nebo Bruce „The Boss“ Springsteen.

Rodím!

Na pódiích haly Staples Center se při doprovodném koncertu vystřídaly hvězdy U2, Coldplay, Kid Rock, Neil Diamond, Katy Perryová nebo Paul McCartney s Davem Grohlem. Řada z nich vystoupila v duetu s kolegy z jiných žánrů nebo i generací.

Chlapecká rocková kapela Jonas Brothers nominovaná na objev roku si například zahrála s legendárním Steviem Wonderem. S duetem se představily i konkurentky o přízeň nejmladších posluchačů, šestnáctiletá popová zpěvačka Miley Cyrusová a o tři roky starší country-popová zpěvačka Tylor Swiftová. Radiohead si ke spolupráci v 15 Steps přizvali studentskou pochodovou kapelu.

Ve společnosti raperů Jaye-Z, T. I., Lila Waynea a Kanyeho Westa vystoupila i těhotná zpěvačka M. I. A., i přesto, že jí lékaři na stejný den vypočítali datum porodu. Program koncertu musel být na poslední chvíli změněn, protože devadesát minut před jeho začátkem oznámila policie, že vyšetřuje dvakrát nominovaného zpěváka Chrise Browna kvůli ublížení na zdraví. Brown i jeho dlouholetá partnerka, zpěvačka Rihanna, své vystoupení na koncertu zrušili. V programu je nahradili Justin Timberlake, Al Green, Boyz II Men and Keith Urban, kteří zazpívali Greenův klasický hit Let’s Stay Together, který hlavně mladší generace zná ze slavného soundtracku k Tarantinovu filmu Pulp Fiction.

***

51. Grammy Nahrávka roku Please Read the Letter (Robert Plant a Alison Kraussová) Album roku Raising Sand (Robert Plant a Alison Kraussová) Skladba roku Viva la Vida (Coldplay) Objev roku Adele Producent roku Rick Rubin Nejlepší videoklip Pork and Beans (Weezer) Nejlepší taneční album Alive 2007 (Daft Punk) Nejlepší rockové album Viva la Vida or Death and All His Friends (Coldplay) Nejlepší rocková skladba Girls in Their Summer Clothes (Bruce Springsteen) Nejlepší alternativní album In Rainbows (Radiohead) Nejlepší R&B album Jennifer Hudson (J. Hudson) Nejlepší současné R&B Growing Pains (Mary J. Blige) Nejlepší rapové album Tha Carter III (Lil Wayne) Nejlepší country album Troubadour (George Strait) Nejlepší jazzové album Randy in Brazil (Randy Brecker)

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...