Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Platy bankéřů v Evropě klesly až o 99 procent

Česko

LONDÝN Evropské banky ruší v důsledku finanční krize prémie a další platové výhody. Nejvyšší manažeři tak přicházejí o hlavní část příjmů. Odměny šéfů předních evropských bank za loňský rok klesly až o 99 procent. Vyplývá to ze včera zveřejněných výročních zpráv bank Barclays, Deutsche Bank a Credit Suisse.

Nejvíce na krizi doplatil šéf divize investičního bankovnictví britské Barclays Bob Diamond, jeden z nejlépe placených bankéřů v Evropě. Z více než 21 milionů britských liber (více než 615 milionů korun) za rok 2007 se mu roční výplata, ochuzená o prémie, odměny v akciích a dlouhodobé pobídky, smrskla o 99 procent na pouhých 250 tisíc.

Plat generálního ředitele Barclays Johna Varleye klesl na 1,1 milionu liber z předloňských 4,2 milionu. Šéf Deutsche Bank Josef Ackermann vydělal loni 1,4 milionu eur (38 milionů Kč), o 90 procent méně než v roce 2007.

Celkem členové výkonného vedení Barclays, Deutsche Bank a Credit Suisse dostali loni 108,5 milionu dolarů, o polovinu méně než v roce 2007. Většinu z toho vyplatila švýcarská Credit Suisse, kde objem peněz na platy manažerů klesl o zhruba 35 procent na 95 milionů dolarů.

Manažerské prémie jsou v době krize pozorně sledovaným tématem. Pobouření vzbuzují hlavně v podnicích, kterým musely pomoct vlády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!