Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Play si, tu máš kohouta a Krystalízu

Česko

PRAHA V pražské výstavní síni Mánes se včera otevřela nová hravá interaktivní expozice Play. Volně navazuje na předchozí úspěšný projekt Orbis pictus aneb... Koncepci opět vytvořil výtvarník Petr Nikl, na přípravě jednotlivých expozic se podílelo celkem 41 umělců z Česka, ale i Slovenska, Spojených států a Švýcarska. Nejde o klasickou výstavu, obrazy v Mánesu návštěvník neuvidí. Ocitne se v prostoru vybízejícím k fantazii a ke hře, exponátů se může dotýkat, přeskupovat je, rozeznívat.

Výstavní prostor v Mánesu je rozdělen na vrchní a spodní část. V přízemí bude růst unikátní Krystalíza, kolektivní krajina představ a činů vytvořených návštěvníky. Na podlaze přízemí jsou rozprostřeny různé předměty, dřívka, staré trubky, krychličky z polystyrenu a lisovaného papíru či improvizované hudební nástroje, které lze různě rozeznít. Na stěně je dřevěná nástěnka, kterou je možné dotvořit provázky, lepidlem a hřebíčky, prostor zdobí také budka vytvořená z plastových lahví naplněných šiškami či kostkami.

Do spodního prostoru se návštěvník přesune přes tunel z lepenkových krabic, dole ho čekají další zajímavé objekty, ale i kavárna a stolky s papíry a pastelkami.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...