Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Plyn do konce roku nepodraží

Česko

PRAHA Dodavatelé zemního plynu na podzim zdražovat nebudou. Zachování stávajících cen v platnosti po 1. říjnu v pondělí oznámily energetické skupiny RWE a E. ON, zdražovat se nechystá ani Pražská plynárenská.

„Na základě vývoje cen ropných derivátů bychom museli jít s cenou nahoru, ovšem koruna v posledních měsících vůči dolaru výrazně posílila a vliv ropy smazala. Ceny plynu proto před topnou sezonou nebudeme měnit,“ řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za obchod.

Do skupiny RWE náleží společnost RWE Energie, působící hlavně v severních, středních a západních Čechách, dále pak Východočeská plynárenská, Jihomoravská plynárenská a Severomoravská plynárenská. E. ON Energie dodává plyn většině domácností v jižních Čechách. Nárůstu cen se nemusejí obávat ani lidé, kteří přešli k alternativním dodavatelům. Podle informací LN se zdražovat nechystají ani společnosti Bohemia Energy a Centropol Energy, které získaly tisíce zákazníků na odběr plynu.

Jeden z menších dodavatelů na českém trhu, RSP Energy, dokonce uvažuje o redukci cen. „V současné chvíli finalizujeme cenové analýzy pro případné snížení ceny. Důvodem možného snížení ceny je vývoj kurzu koruny vůči dolaru,“ řekl vedoucí úseku prodeje RSP Energy Jan Kovalský.

ČEZ, který se v červnu stal nejrychleji rostoucím dodavatelem zemního plynu pro domácnosti, zatím ceník nezveřejnil.

Plynárenské společnosti mění ceny pro maloodběratele až čtyřikrát ročně, vždy s platností od počátku nového čtvrtletí. Ceny dle zákona zveřejňují minimálně 30 dní předem. V předchozích čtvrtletích šla cena mírně nahoru. Například skupina RWE na začátku roku navýšila průměrnou cenu pro domácnosti o osm procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!