Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Plzeň konečně odhalila památník generála Pattona

Česko

  21:25
PLZEŇ - Plzeň má od 1. máje 2015 po letech příprav a debat památník věnovaný americkému generálovi Georgi Pattonovi. Jeho jednotky vstoupily 6. května 1945 do města a osvobodily ho. Památník odhalili představitelé Plzně, Pattonův vnuk George Patton Waters, politici a zástupci americké ambasády.

Plzeň má po letech příprav a debat památník věnovaný americkému generálovi Georgi Pattonovi. foto: ČTK

Dvě štíhlé 9,5 metru vysoké stély ze speciální rezavé oceli s vyříznutým profilem generála s helmou na hlavě se nově tyčí na zrekonstruovaných divadelních terasách na Klatovské třídě.

„Je k politování, že tolik let nestál v Plzni pomník člověku, který odhodlaně vedl vojáky po té strastiplné cestě,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). „Promiňte, že jsme tak dlouho nedokázali vzdát hold symbolu statečnosti, odvahy a svobody,“ omluvil se veteránům i Pattonově rodině. 

„Jménem Pattonovy rodiny a jménem amerických vojáků, mužů a žen, kteří prošli Plzní v závěrečné části války, vyslovujeme opravdu upřímné díky Plzni,“ řekl Patton Waters.

Pomník, který navrhli sochař Lubomír Čermák s architekty Tomášem Benešem a...
Pomník, který navrhli sochař Lubomír Čermák s architekty Tomášem Benešem a...

Pomník, který navrhli sochař Lubomír Čermák s architekty Tomášem Benešem a Václavem Zůnou, vyhrál v roce 2009 architektonickou soutěž. Patton Waters byl členem poroty. 

Promyšlená socha

Subtilně působící socha, složená ze dvou proti sobě stojících metr širokých kovových stél, má tvarem připomínat vítězný oblouk. Silueta v nadživotním měřítku je vyobrazená do obou stél. Rez na jejich sedm centimetrů tlustých plátech připomíná pancíř tanků a zároveň upozorňuje na to, že památník vznikl až 70 let od války. 

Jemnost rzi při doteku připomíná určitou jemnost povahy generála ve srovnání s tvrdostí jeho postupu. Kresba v oceli je ostrá a pádná a odkazuje k vlastnostem tvrdého a nekompromisního vojáka.

Primátor hájí nerealističnost sochy

I když pomník budí u některých lidí negativní reakce, Zrzavecký je rád, že Plzeň má památník v této formě. „Nejsem pro vytváření realistických soch, jak je známe z let minulých, kdy se věrně a do nejmenších detailů zobrazovali různí velikáni. To, že podoba památníku vyvolává diskusi, je dobře, každé zajímavé dílo by k tomu mělo vést,“ řekl Zrzavecký.

Nadzemní část monumentu váží 10,5 tuny, podzemní ukotvení v šestimetrové desetitunové pilotě má zajistit stabilitu památníku i v případě, že by do něj při nehodě nabouralo nákladní auto. Dílo za 2,5 milionu korun je v noci nasvícené.

Cesta k realizaci památníku

O Pattonově památníku se v Plzni mluvilo déle než deset let. V roce 2005 se měla v Plzni odhalovat monumentální bronzová socha. Realistický pomník generála v nadživotní velikosti vytvořil sochař Jaroslav Bocker. Plzeň však dílo odmítla, mimo jiné proto, že sochař byl vedený v seznamech komunistické Státní bezpečnosti. Socha tak skončila v nedaleké obci Dýšina a američtí veteráni, kteří jezdí do Plzně na oslavy, k ní nezapomínají každý rok zajet. 

V Plzni ztroskotal i další pokus o památník - velkoplošný návrh plný symbolů měl stát u Pattonova muzea. Nepostavil se ani ten a město v roce 2009 vypsalo další soutěž, v níž obdrželo 37 návrhů.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...