Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po mrtvém skialpinistovi zůstal dluh

Česko

ZLÍN Rodina skialpinisty Pavla Šimka ze Zlína, který letos zahynul při túře v Nízkých Tatrách, slovenské horské službě neuhradila 14 182 eur, v přepočtu zhruba 383 tisíc korun, které záchranáři požadují za několikadenní pátrání po sportovci.

Rodina podle Miloslava Šimka, otce zemřelého, nyní na zaplacení požadované částky nemá peníze a netuší, jak se může situace kolem dluhu dál vyvíjet. „Skutečně na to nemáme peníze,“ potvrdil Šimek s tím, že rodině už nabídla řada lidí finanční výpomoc, Šimek už také založil účet, na který jí mohou přispívat.

„Kdyby to bylo odpuštěné, byl bych šťastný a určitě i celá rodina, protože hodnota, kterou jsme ztratili, se nedá žádnými penězi nahradit. Zatím nám zůstalo jen takové dlouhé nejisté čekání, jestli přijde nějaký exekutor,“ dodal otec mrtvého.

Jeho jedenačtyřicetiletý syn zahynul na výpravě v Nízkých Tatrách 12. února. Podle informací slovenského deníku Nový čas skialpinista, který se na výpravu vydal spolu se svým přítelem, doplatil na rychlou změnu počasí a umrzl. Záchranáři jeho tělo našli až čtvrtý den pátrání.

Faktura za náklady spojené se záchrannou akcí byla vystavena na jméno zemřelého muže, horská služba se jí ale může domáhat i v dědickém řízení. Její postup vůči rodině je podle názoru odborníků oprávněný. „Jsou právní nástupci v případě dědického řízení,“ upřesnila zlínská advokátka Marcela Tobolová.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: