Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po stopách miliardáře Bakaly: několikapatrová vila na břehu jezera

Česko

  20:14
ŠVÝCARSKO/MODRAVA - Zatímco v Česku nemohou politici a zaměstnanci OKD přijít uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi na jméno, ve své švýcarské vile si užívá klidu a anonymity.

Švýcarského útočiště u Ženevského jezera si někdejší uhlobaron Zdeněk Bakala a jeho rodina cení nejen kvůli soukromí, ale především kvůli anonymitě, jíž se jim v Česku nedostává. foto: Lidové noviny

Čerstvý bankrot OKD učinil z amerického miliardáře českého původu Zdeňka Bakaly (55) prvořadý terč kritiky. Zdaleka nejostřejší je prezident Miloš Zeman, který se naposledy nechal slyšet, že by Bakalu rád viděl zavřeného.

Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014.

Finanční žralok však mlčí. Slyšet jeho verzi příběhu o krachu OKD by však bylo nanejvýš užitečné, zvláště když důsledky bude muset řešit vláda a pravděpodobně k tomu využije veřejné rozpočty. Naposledy však Bakala k osudu dolů obsáhleji promluvil v roce 2014, letos jsme od něj neslyšeli ani slovo.

Lidové noviny se ho proto několikrát pokusily kontaktovat. Nejprve při setkání v restauraci hotelu Modrava, tedy v šumavské obci, kde má trvalou adresu. Kromě nově vystavěné luxusní haciendy tam Bakala vlastní, jak jsme se dozvěděli od místních obyvatel, ještě horskou chatu.

„Life is good“

„Máte štěstí, teď je tady i s rodinou. Mají to tu moc rádi, často sem jezdí,“ prozradil nám zdejší rodák. Ze setkání v restauraci, kam jsme ho zahlédli přijíždět, byl překvapen, kromě krátké společenské konverzace však rozhodně nebyl ochoten poskytnout žádná vyjádření. Na otázku, jak se daří, odpověděl „Dobře, life is good“.

Vypravili jsme se proto za Zdeňkem Bakalou do jeho domova ve Švýcarsku, jehož adresu se podařilo vypátrat. (Z ohledu k bezpečnosti rodiny jsme se ji však rozhodli nezveřejnit). V atraktivní lokalitě na břehu Ženevského jezera si luxusní obydlí pořizuje pestrý společenský koktejl. Do něj jsou namixované světové celebrity, ropní magnáti, ale také například představitelé evropské šlechty.

V poklidném městečku přímo na břehu jezera stojí několikapatrová luxusní vila. Soukromí si však majitel chrání pečlivě. Na čtyřmetrovou betonovou zeď navazuje pásmo korun stromů, které zakrývá výhled na parcelu. Z ulice lze zahlédnout část nemovitosti pouze od vjezdové brány.

Dům Zdeňka Bakaly na šumavské Modravě.
Švýcarského útočiště u Ženevského jezera si někdejší uhlobaron Zdeněk Bakala a...

Frankofonní Švýcar Narcis, který je nevědomky sousedem šestého nejbohatšího Čecha, poznamenává: „To víte, takový dům není standardně k mání jako ten náš. Takový zpravidla v nabídce realitních kanceláří nenajdete.“

Přesnou hodnotu nemovitosti není snadné určit. Oslovení realitní makléři ve Švýcarsku nechtěli podle fotografií odhadovat, na kolik by ženevský luxus mohl vyjít. Přesnější indicii nabídl až Tom Watts ze společnosti Knight Frank, která se ve Švýcarsku specializuje na luxusní rezidenční bydlení. „Cena za metr čtvereční pozemku se pohybuje mezi čtyřmi až deseti tisíci eury. Závisí to na výhledu a přístupu k jezeru,“ uvedl Watts.

Velké téma o Zdeňku Bakalovi si přečtěte v sobotním vydání LN.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč