Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Po zhlédnutí spalte

Česko

Bratři Coenové si po temném dramatu Tahle země není pro starý dali pohov. Výsledek si měli radši nechat pro sebe.

Je čím dál patrnější, že bratrská dvojice scenáristů a režisérů Coenových poslední roky bloudí v kruhu. Někdejší hvězdy amerického nezávislého filmu, které si svým mixem brutality, absurdních situací a černého humoru vykolíkovaly vlastní podžánr „coenovských“ krimikomedií, se hledají nejpozději od roku 2001, kdy natočily svůj zatím poslední majstrštyk Muž, který nebyl.

Jistě, Coenovic předchozí film Tahle země není pro starý triumfoval na loňských Oscarech - ale ty čtyři, které získal, byly, jak už to u akademie bývá, pozdním honěním bycha, neboť dvojice si uznání daleko víc zasloužila za předchozí filmy jako Fargo, Millerova křižovatka nebo Zbytečná krutost. Tenhle byl předloze Cormaca McCarthyho až příliš pietní poctou, stejně jako jejich předchozí dvě komedie Nesnesitelná krutost a Lupiči paní domácí vzdávaly přehnaný hold angloamerickým komediím 40. a 50. let.

Nominálně je komedií i Po přečtení spalte. Začíná scénou, v níž analytik CIA Osbourne Cox dostane padáka. Zahořklý a opilý se rozhodne sepsat paměti. Rukopis se však dostane do rukou zaměstnankyně fitcentra Lindě. Ta je posedlá touhou po plastických operacích, na něž nemá, a tak začne Osbournea s pomocí kolegy Chada vydírat. Osbourneova manželka Katie má poměr se sukničkářem Harrym, který si začne i s Lindou, která... A tak se všechno pěkně zašmodrchá.

Zní to jako solidní základ pro vtipnou parodii na filmy o superšpionech, řekněme třeba v duchu Růžového pantera. Jenže trvá půl hodiny, než se objeví byť jen náznak zápletky - a ani poté se nezačne nic dít. Že film nemá žádný děj ani konec, je jistě záměr, natolik jsou Coenovi v dějinách kinematografie i filmových žánrů zběhlí. Jenže celovečerní snímek sestavený pouze z vědoucích narážek, žánrových legrácek a nenavazujících skečů prostě nefunguje. Má se tu sice konat legrace na účet tuposti agentů tajných služeb i obyčejných lidí, ale výsledek se nad jejich omezenost nedokáže povznést.

Domácí video pro silvestr Po přečtení spalte tak plýtvá talenty nejen Coenových, ale celého zástupu áčkových herců. Brad Pitt coby slabomyslný Chad předvádí přesně ten typ vedlejší role, v nichž býval skvělý v 90. letech (Pravdivá romance, 12 opic), ale kterou už nemá zapotřebí. Nebohá kmenová herečka Coenů Frances McDormandová (Linda) tu pouze diblíkuje. George Clooney (Harry) používá jedinou grimasu - seladonský úsměv. John Malkovich (Osbourne) má za úkol být plešatý a sázet do placu vulgarity. A celé to snímal možná nejlepší kameraman dneška, Emmanuel Lubezki (ano, ty dlouhé jízdy v Potomcích lidí), který mohl na place klidně spát a nebylo by to poznat.

Coenovi řekli, že scénář Po přečtení spalte psali během práce na dramatu Tahle země není pro starý. Hotový film tomu odpovídá: je jednohubkou, sloužící pouze k tomu, aby si všichni její spolutvůrci oddechli od svých „důležitějších“ počinů. To, že jde o nejhorší film Coenů, sice znamená, že je mezi ostatní produkcí pořád ještě přinejhorším průměrný. Běžný divák se však s jeho trhlým humorem mine a fanoušci jejich tvorby budou zase zklamaní. Filmařské duo si jej mělo schovat jako domácí video pro pobavení silvestrovských hostů - a s dalším regulérním snímkem si dát trochu víc práce.

HODNOCENÍ LN

Po přečtení spalte (Burn After Reading)

USA 2008 Scénář a režie: Ethan Coen, Joel Coen Kamera: Emmanuel Lubezki Hudba: Carter Burwell Hrají: George Clooney, John Malkovich, Tilda Swintonová, Frances McDormandová, Brad Pitt, Richard Jenkins a další Distribuce v ČR: Palace Pictures Premiéra: 15. 1. 2009

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...