Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

ilustrační snímek foto: ČTK

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v Beskydech, později na Opavsku, Vítkovsku a Bruntálsku. Tam může napršet až 30 milimetrů za hodinu, kroupy mohou dosáhnout průměru dva až tři milimetry.
  11:19aktualizováno  17:59

„Aktuálně se na Opavsku, Vítkovsku a Bruntálsku vyskytují velmi silné bouřky, místy téměř bez pohybu. Podle radarových odhadů se zde vyskytují kroupy velikosti 2 až 3 cm. Lokálně se může úhrn srážek pohybovat kolem 30 mm/hod. Bouřky budou jen zvolna postupovat k severozápadu,“ informoval po 17. hodině ČHMÚ ve výstraze s vysokým stupněm nebezpečí.

„Ojediněle se v bouřkách mohou vyskytnout menší kroupy většinou do dvou centimetrů a nárazy větru kolem 65 km/h. Bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami, v nich může spadnout kolem 25 mm za krátký čas, výjimečně i více,“ uvedl předtím Marjan Sandev z ČHMÚ.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Přívalový déšť v bouřkách může podle výstrahy zatopit podchody, podjezdy a sklepy, škody nebo zranění můžou způsobit větrem zlomené větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky,“ uvedl ČHMÚ. Řidičům, které bouřka zastihne, doporučil jet pomaleji a velmi opatrně.

Zejména menší toky v jihozápadních a západních Čechách mohou podle Sandeva reagovat vzestupem hladin i na méně vydatné srážky, protože tato oblast je silně nasycená vodou. „V dalších dnech může být kolísání hladin výraznější, doporučujeme sledovat aktuální situaci,“ doplnil meteorolog.

Sobotní bouřka škodila silnými srážkami zejména v Plzeňském kraji. Voda například zaplavila železniční přejezd v Kdyni na Domažlicku a zatopila sklepy na Rokycansku.

Autoři: ,