Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na jihozápad Čech udeří odpoledne silné bouřky. Hrozí i přívalové deště

Supercelární bouře nad Jihlavou. (19. května 2024) foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Meteorologové varují, že v souvislosti s tlakovou níží postupující z Alp k severu se mohou během odpoledních, večerních a nočních hodin vyskytnout v jihozápadní polovině území silné bouřky. Postupně udeří na celém území.
  11:10aktualizováno  11:21

V jihozápadní polovině Čech se začnou bouřky tvořit během odpoledne a budou doprovázené zejména přívalovým deštěm s úhrny i přes 30 milimetrů za hodinu, varovali meteorologové. Mohou je doprovázet i menší kroupy.

V kombinaci opakovaných bouřek a deště, do kterého budou bouřky přecházet během večera, může lokálně napršet i kolem 50 milimetrů srážek, dodávají.

Na jihozápadě Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se dají očekávat bouřky až během večera a noci. Doprovázet je mohou nárazy větru kolem 65 km/h, přívalový déšť s úhrny i kolem 30 mm/h a menší kroupy. Během noci bude bouřková činnost slábnout.

Meteorologové varují, že lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Hrozí i škody větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky.

V pondělí nad Litomyšl dorazila supercelární bouře. Voda zaplavila místní ulice a padaly i kroupy, některým obyvatelům bouře zničila zahrady. Meteorolog Filip Smola z ČHMÚ tuto supercelu považuje za výjimečnou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!