Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko potrápila ledovka, nasněžilo i v podhůří. V Krkonoších už bílo vydrží

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Městský úřad Trutnov

První větší souvislá vrstva sněhu nadcházející zimy napadla v noci v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji. Dopoledne se sníh držel v krajině zhruba od 700 metrů nad mořem, více ho bylo v Krkonoších. Sníh napadl také v Orlických horách. Do nedělního odpoledne také platí výstraha meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před ledovkou.
  13:27

Podle meteorologů je pravděpodobné, že souvislá sněhová pokrývka v podhůří v následujících dnech roztaje, v nejvyšších oblastech Krkonoš by ale měla vydržet.

První větší sněžení nadcházející zimy v nejvyšších partiích Krkonoš přišlo první listopadový víkend. Poprvé v Krkonoších po létě sněžilo 8. října, kdy se poprašek sněhu objevil na vrcholu Sněžky.

Do nedělního odpoledne také i nadále platí výstraha před meteorologů před ledovkou. „Od západu očekáváme sněžení přecházející v déšť, který může na prochlazených površích přechodně místy namrzat a tvořit slabou ledovku,“ uvedl ČHMÚ na svém webu.

Řidičům doporučují meteorologové sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Mají také počítat s prodloužením doby jízdy.

Vítr zastavil lanovku na Sněžku

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku zastavil silný vítr, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může být v provozu do 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z informací na webu lanovky. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky v neděli dopoledne dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 110 km/h, teplota ráno spadla na minus pět stupňů, přičemž ta pocitová vlivem silného větru byla výrazně nižší, a to kolem minus 15 stupňů.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často tak neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Ostatní lanovky ve středních a východních Krkonoších, které dnes měly fungovat, by měly být v provozu, vyplynulo z webů středisek. Ve středních a východních Krkonoších je dnes ještě v provozu kabinová lanovka na Černou horu a lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...