Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli inverzi hrozí v Česku mrznoucí mlhy. Teploty se vyšplhají až k 10 °C

Ranní mrazivé počasí v Praze (9. ledna 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Do Česka dorazí inverzní počasí, které se bude projevovat hlavně nízkou oblačností a mrznoucí mlhou. Zároveň se bude zesilovat příliv teplého vzduchu a teploty stoupnou až k 10 °C. V druhé polovině týdne se budou vyskytovat dešťové srážky, na horách sněhové.
  7:08aktualizováno  11:30

Podobně jako v pondělí ráno se bude tvořit námraza na silnicích a chodnících i v noci na úterý. Objevovat se bude zejména v jihozápadní polovině země, uvedl ve výstraze ČHMÚ. „Klasickým průvodním jevem bude nízká oblačnost a mrznoucí mlhy. Tam kde se udrží déle, bude i přes den poměrně chladno, tepleji bude na horách (zejména na Šumavě) a nejvyšší teploty čekáme v lokalitách, které jsou na toto citlivé (Pošumaví, Frýdlantsko a Jesenicko), tedy oblasti za horskými masivy. Zde může být i o více než 10 °C tepleji než tam, kde se udrží nízká oblačnost nebo mlhy,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

„Druhá polovina týdne a počátek nového budou s velkou pravděpodobností teplé a zejména na severu i relativně deštivé, a to i na horách, kde by se jen přechodně mohly objevovat i sněhové srážky,“ předpovídá meteorolog Martin Tomáš.

Dnes (v pondělí) bude jasno až polojasno, odpoledne a večer od severozápadu až oblačno. Místy, během dne jen ojediněle nízká oblačnost nebo mlhy, i mrznoucí, zejména na Severozápadě Čech a na Moravě. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 1 °C, v Pošumaví, na Frýdlantsku a Jesenicku až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C, na Šumavě až 8 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, na Českomoravské vrchovině, na severu a severovýchodě místy vítr mírný jihovýchodní až jižní 3 až 7 m/s.

V noci na úterý bude polojasno, zpočátku až oblačno. Ojediněle, postupně místy nízká oblačnost nebo i mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty 0 až -4 °C, při mírném větru většinou kolem +2 °C. Slabý jižní proměnlivý vítr do 3 m/s nebo klidno, na Českomoravské vrchovině, na severu a severovýchodě místy vítr mírný jihovýchodní až jižní 3 až 7 m/s.

V úterý přes den bude polojasno až jasno, odpoledne a večer v Čechách od severozápadu až oblačno. Místy, během dne jen ojediněle nízká oblačnost nebo mlhy, i mrznoucí. Nejvyšší teploty 3 až 8 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 1 °C, v Pošumaví, na Frýdlantsku a Jesenicku až 12 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr do 4 m/s, místy, zejména ve východní polovině území vítr mírný 3 až 7 m/s.

Ve středu se očekává oblačno až polojasno, od západu přechodně až zataženo a ojediněle přeháňky. Zpočátku místy nízká oblačnost nebo mlhy, v noci a ráno i mrznoucí. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, v údolích až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 2 °C. Slabý jižní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s, na severu a severovýchodě zpočátku místy mírný 3 až 7 m/s, s nárazy kolem 15 m/s.

Ve čtvrtek meteorologové čekávají oblačno až zataženo, ojediněle, od severozápadu na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Většinou v polohách nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na východě až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s.

V pátek bude zataženo až oblačno, na většině území, postupně místy občasný déšť, zpočátku nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, zejména v Čechách místy s nárazy kolem 15 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno, především na jihu území. Místy občasný déšť nebo přeháňky, zejména na severu území. Na horách i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 7 až 2 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 12 °C.

Autor: