Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku je nejteplejší únor za sto let. Změna nepřijde ani s koncem měsíce

ilustrační snímek foto: Filip Fojtík, MAFRA

Čtvrteční ráno přineslo opět vysoké teploty, nejčastěji se pohybují kolem pěti stupňů. Obvyklá teplota mezi 1. až 20. únorem přitom podle dat z let 1929 až 2023 byla -0,9 °C, letos je tedy sedm stupňů nad průměrem. Je to zatím nejteplejší únor za více než 100 let, říkají meteorologové. Po zbytek týdne bude zataženo a oblačno, déšť se objeví téměř všude po republice.
  6:59

„Včera v Doksanech teplota vylezla na 14,6 stupňů, velmi teplé počasí tak pokračuje. Teploty zítra (v úterý) čekáme mezi 7 a 11 stupni a i v dalších dnech budou nejčastěji kolem deseti stupňů. Přitom stále musíme minimálně do soboty počítat s velkou oblačností, déšť se objeví na většině území,“ říká meteorolog Filip Smola z ČHMÚ.

Dodává také, že sníh bude padat v nejvyšších horských polohách, ale v noci na sobotu k nám přechodně pronikne chladnější vzduch, a tak se sněhové vločky mohou objevit přibližně od 600 metrů, přechodně i níže. Až v neděli se ukáže více slunce a srážek už bude trochu míň.

Ve čtvrtek bude většinou zataženo. V Čechách od západu na většině území občasný déšť, na návětřích hor i srážky trvalejší. Na Moravě a ve Slezsku déšť ojediněle. Později odpoledne a večer srážky místy. Nejvyšší teploty 7 až stupňů, v 1 000 m na horách kolem 3 stupňů. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 metrů za sekundu, v severozápadní polovině Čech a ve Slezsku čerstvý vítr 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 metrů za sekundu. Nárazy na horách místy kolem 20 metrů za sekundu (70 kilometrů za hodinu).

V noci na pátek očekáváme většinou zataženo, místy občasný déšť, na horách četnější. V druhé polovině noci v Čechách od severozápadu ubývání srážek. Nejnižší teploty 8 až 4 stupně, na západě až 2 stupně. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 metrů za sekundu, zejména v severozápadní polovině Čech a ve Slezsku čerstvý vítr 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 metrů za sekundu. Nárazy na horách místy kolem 20 metrů za sekundu (70 kilometrů za hodinu). Vítr bude k ránu slábnout.

V pátek přes den předpokládáme zataženo. Ojediněle, na Moravě a ve Slezsku zpočátku na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Později odpoledne od jihu srážky četnější. V Čechách nad 1 100 metrů, později i nad 600 metrů srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 metrů za sekundu se bude odpoledne měnit na slabý proměnlivý. Zejména na východě k večeru vítr čerstvý jižní až jihovýchodní 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 metrů za sekundu.

V sobotu bude zpočátku zataženo, na většině území kromě západu občasný déšť. V polohách nad 1 000 metrů, v Čechách nad 600 metrů a ráno i níže srážky smíšené nebo sněhové. Během dne od jihozápadu ustávání srážek a v Čechách místy až polojasno. Nejnižší noční teploty na Moravě a ve Slezsku 8 až 3 stupně, v Čechách 3 až -1 stupeň. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů. Slabý proměnlivý nebo jihozápadní vítr do 4 metrů, na východě zejména dopoledne vítr čerstvý jižní až jihovýchodní 4 až 8 metrů, místy s nárazy kolem 15 metrů za sekundu.

V neděli čekáme oblačno až polojasno, ráno ojediněle mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Ojediněle přeháňky, v polohách nad 1000 metrů zpočátku smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 2 až -2 stupňů, na východě kolem 3 stupňů. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 stupňů. Slabý proměnlivý vítr do 4 metry za sekundu, na východě během dne vítr mírný jihovýchodní až jižní 3 až 7 metrů za sekundu.

V pondělí se připravme na většinou oblačno, ojediněle přeháňky nebo déšť, nad 1000 metrů i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 2 až -2 stupňů, na východě kolem 3 stupňů. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 stupňů. Slabý, během dne mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 metrů za sekundu.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:

„Bude oblačno až zataženo, přechodně místy i polojasno. Místy občasný déšť nebo přeháňky, na horách přechodně i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 1 stupeň. Nejvyšší denní teploty mají být mezi 7 až 12 stupňů,“ uzavírá meteorolog Filip Smola z ČHMÚ.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!