Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Česko

  7:04aktualizováno  14:29
Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř kamionů jeden z řidičů zemřel, další dva lidé se zranili. Provoz pravým jízdním pruhem a krajnicí byl obnoven okolo 10:30, zbývající pruh o dvě hodiny později.

Nehoda se stala krátce po 23:00 na 90. kilometru dálnice. Po půlnoci se podařilo zprůjezdnit sjezd z dálnice. Po nehodě havarované kamiony zasahovaly částečně i do směru na Brno, ale tato část dálnice byla s opatrností průjezdná.

Podle informací na webu dopravniinfo.cz začínala ještě po desáté hodině dopoledne kolona kamionů na 110. kilometru před sjezdem na Větrný Jeníkov. Za ním byla situace lepší, další kolona se tvořila kolem 100. kilometru. V levém jízdním pruhu se kolona osobních aut měnila podle toho, jak auta z dálnice sjížděla na Jihlavu nebo Větrný Jeníkov.

„Stojím v koloně už tři hodiny, absolutně se to nehýbe, osobní automobily alespoň popojíždějí,“ popsal pro iDNES.cz okolo 9:30 řidič kamionu Ladislav Horný. „Neměl jsem s ním kde sjet, nyní policisté sice jeden sjezd zprůjezdnili, ale odhaduji, že než se k němu dostanu, budu tu ještě dvě hodiny. Před sebou mám zhruba deset kilometrů, tudíž počítám, že jsem uprostřed kolony.“

„Vyhodnocením kamerových záznamů a šetřením na místě policisté zjistili, že řidič nákladní soupravy složené z tahače a návěsu jedoucí ve směru jízdy na Brno dostal smyk a s jízdní soupravou prorazil svodidla do protisměru - tedy do jízdního pásu na Prahu,“ uvádí Čírtková.

Ve směru na Prahu mezitím jel jiný kamion, který v reakci na dopravní nehodu začal prudce brzdit. Do vozidla tak řidič sice nenarazil, dostal ale smyk. „Následně řidič zastavil s jízdní soupravou částečně v pravém jízdním pruhu a z vozidla vystoupil,“ popsala Čírtková.

Další kamion, který jel směrem od Brna, začal také brzdit a dostal smyk. „Řidič strhl řízení do levého jízdního pruhu, kde narazil do stojícího kamionu a zřejmě srazil jeho řidiče, který byl mimo vozidlo. Tento řidič utrpěl těžké zranění, kterému na místě podlehl,“ přibližuje mluvčí.

Do havarovaných vozidel pak najel ještě jeden kamion, který rovněž nestihl včas zabrzdit.

O úmrtí jednoho z řidičů informovala ve středu ráno policie na síti X. Další řidič utrpěl lehké zranění, stejně jako zasahující policista. Podle doporučení policie řidiči měli volit jinou trasu, některé silnice nižších tříd byly ale na Vysočině kvůli sněhu obtížně sjízdné.

Už dříve v úterý večer se srazila dvě nákladní auta na D1 v okolí Větrného Jeníkova na Jihlavsku, který je na 104. kilometru dálnice. Kamiony měly kvůli sněžení problémy i jinde na Vysočině. Policisté přijali téměř 120 různých oznámení, více než polovina z nich souvisela s problémy v dopravě, dopravními nehodami a problémy se sjízdností. Nejhorší situace panovala večer na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. „Policisté v Kraji Vysočina vyjížděli celkem ke 34 dopravním nehodám,“ uvedla Čírtková.

Česko zkraje týdne sevřel mráz. Na silnicích se množí nehody (28. listopadu 2023):

28. listopadu 2023

Autoři: , ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...