Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před týdnem letní rekordy, dnes čerstvý sníh i mráz. Vrátila se zima

Česko

  8:37aktualizováno  11:36
Do vyšších poloh Česka se vrátila zima. Na horách do rána napadlo pět až 20 centimetrů sněhu, na Šumavě kolem 30. Silnice v horských oblastech jsou zasněžené, ale sjízdné. Během dne připadne většinou 5 až 10 centimetrů.

Zatímco ještě před týdnem byly v Česku zaznamenány teplotní rekordy a teplota vystoupala až k 26 stupňům, dnes ráno bylo na severu a západě Čech jen několik stupňů nad nulou a na horách mrzlo.

Na Přebuzi na Rolavě v Krušných horách v noci klesly teploty až k minus pěti stupňům. Okolo nuly nebo těsně pod nulou bylo i na Šumavě, v okolí Železné Rudy, nebo v Jizerských horách a Krkonoších. Na Sněžce byly ráno minus čtyři stupně, pocitová teplota kvůli větru kolem minus deseti, ukázala data měřicí stanice Poštovny Anežka.

Podle očekávání meteorologů nasněžilo v noci nejvíc na Šumavě. Na stanici Blatný vrch připadlo 34 centimetrů, a leží tam už kolem půl metru sněhu. Na Plechém napadlo 30 centimetrů a leží tam okolo 45 centimetrů. Hodně sněhu místy připadlo také na západě Krušných hor. Na stanici Přebuz sníh původně vůbec neležel a dnes ráno ho tam bylo čtvrt metru.

Na hřebeni Krkonoš také místy připadlo deset až 15 centimetrů sněhu, takže na Černé hoře ho leží okolo 35 centimetrů a na Labské boudě, kde stihl sníh před tímto ochlazením roztát, okolo čtvrt metru. Přibližně deset centimetrů sněhu napadlo na hřebeni Jizerských hor a mezi pěti až deseti centimetry připadlo i v Jeseníkách, kde teď leží na Šeráku 17 centimetrů.

Silničáři od večera udržovali silnice, ve vyšších polohách i pluhovali. Po solení jsou silnice mokré, ale nenamrzají, protože vozovky nebyly prochladlé.

Motoristé, kteří už zimní pneumatiky vyměnili za letní, by měli jezdit se zvýšenou opatrností i tam, kde sníh není. Podle ÚAMK fungují letní gumy jen zhruba do sedmi stupňů, při nižších teplotách má auto s letními pneumatikami až dvakrát delší brzdnou dráhu než se zimními a horší ovladatelnost při manévrech. Zimní pneumatiky také lépe odvádějí vodu při dešti.

18. dubna 2024

Meteorologové upozornili, že dnes především na severním návětří pohraničních hor napadne pět až 10 centimetrů sněhu. Srážky smíšené nebo sněhové se dají čekat v polohách nad 600 metrů, na většině území bude zataženo až oblačno s občasným deštěm. Na Moravě je odpoledne ojediněle i možnost bouřky.

Nejvyšší teploty vystoupají na 4 až 8 °C, v 1000 metrech a výše se udrží těsně pod nulou.

Zatímco ve většině Česka bude večer a v noci sněžení ustávat, na východě naopak zesílí. V Beskydech může do nedělního rána napadnout až deset centimetrů.

Od půlnoci začne platit výstraha před mrazem, kdy teplota bude ve dvou metrech nad zemí v noci a ráno klesat na většině území republiky s výjimkou jihovýchodní Moravy až pět stupňů pod bod mrazu. Takový mráz může poškodit ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu. Mrazy v Česku přetrvají pravděpodobně do úterý či středy.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!