Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Počasí lyžařům přeje

Česko

  17:52
PRAHA - Návštěvníci hor se mohou radovat. Lyžařské podmínky jsou ideální téměř po celé republice. Slunce na vrcholcích kopců přilákalo na sjezdovky o předvánoční sobotě stovky lyžařů. Hlavní nápor rekreantů se však očekává až po Štědrém dnu.

Návštěvníkům Jizerských hor se dnes naskytla nevídaná podívaná. Prosluněnými horami jel téměř nahý lyžař. Fotka je pořízena na Čihadlech, kde teploty dosahovaly až 11 stupňů. foto: www.jizerskaops.czReprofoto

Sluneční počasí a ideální podmínky lákaly stovky lyžařů do jihočeských zimních středisek, kde leží kolem půl metru sněhu. Cestu si tam našli také zahraniční turisté, a to především Nizozemci.

Na zahraniční turisty se stále častěji orientují provozovatelé lyžařských středisek v Krušných horách. Po vstupu Česka do schengenského prostoru očekávají, že stoupne počet přijíždějících Němců. V Libereckém kraji se více lidí věnovalo předvánočním nákupům, proto nebyly sjezdovky většinou přeplněné.

Také v Harrachově a na tanvaldském Špičáku našli turisté volné sjezdovky a nemuseli před lanovkami čekat. Fronty se naopak tvořily v sousední Rokytnici nad Jizerou. U starší lanovky na Lysou horu v nich sjezdaři stáli ve špičkách až 15 minut, na novou lanovku nastupovali bez čekání.

HoryV provozu byla většina horských areálů v Jeseníkách. Svahy pokrývá deset až 80 centimetrů přírodního sněhu, největší sněhovou pokrývku hlásí tradičně lyžařský areál Ovčárna. Mimo turistické cesty platí v Jeseníkách nadále druhý lavinový stupeň z pětistupňové škály.

Zimní sezona pozvolna začala i v Beskydech, kde však vinou nedostatku přírodního sněhu zůstává stále část středisek uzavřena. Přesto už chladné počasí umožnilo i provozovatelům menších středisek v okolí Ostravy vyrábět umělý sníh.

Také v zimních areálech ve Zlínském kraji leží minimálně 40 centimetrů technického sněhu a vlekaři díky nízkým teplotám nadále zasněžují. V areálu v obci Stupava poblíž Uherského Hradiště je podle provozovatele dokonce až 70 centimetrů umělého sněhu. Lyžaři sice ideální podmínky dnes moc nevyužili, podle provozovatelů je to ale těsně před Vánocemi běžné. Hlavní nápor lidí očekávají těsně po Vánocích.

Lyžařská sezona dnes začala také v novém rekreačním areálu v jihomoravské Olešnici na Blanensku. Sníh na sjezdovce je umělý a leží na svahu v přibližně půlmetrové vrstvě. Olešnický areál sice není srovnatelný s vysokohorskými středisky, přesto nabízí Jihomoravanům tři vleky a na svahu se v jedné hodině může projet až 1500 lidí. Olešničtí, stejně jako provozovatelé ostatních horských areálů, doufají, že tato zima k nim přivede více lyžařů než mírná loňská.
Autor: