Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na východě Česka hrozí extrémní srážky. Déšť dále zvedá hladiny řek

Česko

  7:54aktualizováno  10:20
Část Česka čeká i v neděli vydatný déšť. Meteorologové varují před extrémními srážkami v oblasti Žamberka na Orlickoústecku a Dobrušky v Královéhradeckém kraji, silně pršet má i v dalších regionech, především na východě země. V posledních hodinách tam spadly desítky milimetrů vody. Hladiny některých menších toků jsou ráno zvýšené a dosáhly povodňových stupňů.

Srážky postupují k severozápadu. Na stanici Třebařov a Jevíčko na Svitavsku spadlo za poslední tři hodiny přes 50 milimetrů vody. Na stanici Hostašovice na Novojičínsku to bylo 50 milimetrů za šest hodin.

Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí podmáčení půdy a následné sesuvy. Lidé by v takových oblastech měli omezit pohyb, protože hrozí i pády stromů.

Výstraha v Žamberku platí do 12 hodin. Ráno se varování meteorologů před extrémními srážkami vztahovalo i na Moravskoslezský kraj, a to do 8:00, a na Prostějov, Konice a Moravskou Třebovou do 09:00.

Pršet má ale i nadále. Vydatný déšť čekají meteorologové na východě Česka až do pondělního dopoledne, varují před ním na území Královéhradeckého, Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského kraje, na Vysočině a v částech Pardubického a Olomouckého kraje.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Místy hrozí povodně

V Česku prší od pátku. Zvedly se proto hladiny některých menších toků. Na třetím - tedy nejvyšším - povodňovém stupni byla dnes v 10:00 Klabava v Nové Huti na Plzeňsku. Druhý stupeň je na Skalici ve Varvažově na Písecku, na Černém potoce ve Velké Kraši na Jesenicku a na Romži ve Stražisku na Prostějovsku. Prvních stupňů je několik. Platí pro Holoubkovský potok v Rokycanech, Botič v Průhonicích a Jesenici u Prahy, Úsobrnský potok v Jaroměřicích na Svitavsku, Vidnavu ve Vidnavce na Jesenicku a Třebůvku v Hraničkách u Moravské Třebové.

Hladina Klabavy už většinou klesá. „V Praze, Středočeském kraji a v Orlických horách jsou hladiny toků také na poklesu a vzhledem k předpovídaným srážkám neočekáváme další vzestupy,“ uvedli meteorologové.

Vzestupy hladin ale předpokládají na severovýchodě země, zejména na severním předhůří Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. „Na vzestupu jsou také toky odvodňující Zábřežskou, Drahanskou vrchovinu a Svitavskou pahorkatinu, hladiny toků v této oblasti budou vzhledem ke srážkám kolísat,“ dodali.

Za uplynulých 24 hodin pršelo nejvíce v západních a středních Čechách, v Praze, dále v pásmu na sever od hlavního města až po hranice s Německem a v Orlických horách a okolí. Po půlnoci a v brzkých ranních hodinách byl vydatný déšť také v Javornickém výběžku v severním podhůří Rychlebských hor, kde spadlo až 73 milimetrů ve Vidnavě.

Ráno pak pršelo rovněž v oblasti českomoravského pomezí a na Hané. Srážky zasáhly území Svitavské pahorkatiny, Zábřežské vrchoviny, Drahanské vrchoviny a okolí. Ve Třebařově na Svitavsku napršelo 69 milimetrů.

Hasiči měli kvůli dešti od pátku v zemi desítky zásahů. Většinou odčerpávali vodu ze zatopených míst nebo odklízeli popadané stromy a větve.

Autoři: ,

Prodám rodinný dům
Prodám rodinný dům

Masarykova, Němčice nad Hanou, okres Prostějov
2 700 000 Kč