Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dorazil mráz a v dalších dnech ještě přituhne. O víkendu bude sníh všude

První sníh v Praze v zimě 2023-2024 (22. listopadu 2023) foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Ve středu do Česka podle meteorologů zima pouze nakoukne, ale o víkendu se vrátí se vší parádou. Středeční ráno bylo často mrazivé a zásadně se neoteplí ani během dne. Ještě chladnější ráno se očekává ve čtvrtek, kdy na většině území mohou teploty klesat až na minus 6°C. Na horách napadne několik desítek centimetrů sněhu, sněžit bude i v nížinách.
  10:24aktualizováno  10:43

„Dnešní ráno je často mrazivé a neohřejeme se ani během dne,“ informoval ve středu na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Středeční ráno bylo na většině území mrazivé. Lidé spěchající do práce tak mohli bojovat s namrzlým autem nebo vozovkou.

Zima v následujících dnech nepoleví, naopak o víkendu meteorologové předpokládají příchod té pravé zimy se vším všudy. „Nachystejte si lyže a nezapomeňte do pátku přezout auta,“ upozorňuje ČHMÚ na síti X.

„Synoptický výhled navíc naznačuje, že zimní charakter počasí by se mohl udržovat minimálně i po většinu příštího týdne, ač od úterý je prozatím situace ne zcela jasná. V neděli bychom se mohli v nížinách dokonce dočkat denních maxim, které se nedostanou nad 0 °C,“ uvedl ČHMÚ v úterý na síti X.

Meteorologové očekávají v příštích dnech také „slušnou sněhovou nadílku“. Podle nich by měl sníh dorazit i do nížin, kde by se měla přechodně vytvořit sněhová pokrývka. Na horách by podle předpovědi mělo nasněžit i několik desítek centimetrů nového sněhu.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy i polojasno. Ojediněle se dle předpovědi může na horách postupně objevit místy slabý déšť, později večer budou na severu území srážky četnější.

Nad 1 200 metry se objeví i déšť se sněhem nebo sněžení. Ojediněle se mohou tvořit i srážky mrznoucí. „Zejména ve vyšších polohách se může ojediněle vytvářet ledovka,“ varuje meteorolog. Nejnižší noční teploty dosáhnou od 0 až do minus 4°C, na východě a severovýchodě místy teplota klesne až na minus 7°C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou v průměru jen 3 až 7 °C.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

V noci ze čtvrtka na pátek bude se studenou frontou, která bude přes Česko postupovat od severu, zesilovat jihozápadní až západní vítr na čerstvý s rychlostí 6 až 11 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 20 metrů za sekundu tedy kolem 70 kilometrů za hodinu. Na horách dosáhne místy rychlosti kolem 25 metrů za sekundu, tedy 90 kilometrů za hodinu.

V pátek v ranních hodinách bude vítr částečně slábnout. Bude podle předpovědi zataženo až oblačno, od severu přijde déšť. Postupně se bude tvořit proměnlivá oblačnost a na většině území se vyskytnou přeháňky. Nad 1100 metry večer postupně ve všech polohách budou srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty dosáhnou 6 až 2°C. Nejvyšší denní teploty vyšplhají jen na 3 až 7°C.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Proměnlivá oblačnost se Česku nevyhne ani v sobotu. Opět se budou tvořit sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, a to zejména na horách. Pod 300 metrů přechodně objeví i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty dosáhnou 0 až minus 4°C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus 1 do 3°C.

V neděli bude podle meteorologů oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno.Občasné sněžení nebo sněhové přeháňky bude na horách četnější. Nejnižší noční teploty klesnou na minus 1 až minus 5°C, při déletrvající zmenšené oblačnosti nad sněhovou pokrývkou kolem dosáhne teplota až minus 7 °C. Nejvyšší denní teploty budou od minus 2 do 2°C.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...