Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Naprší až osm centimetrů, rozvodní se řeky, varují před víkendem meteorologové

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

Kvůli vydatným dešťům a nasycení půdy mohou hladiny některých řek hlavně na západě Čech překročit v sobotu 3. povodňový stupeň, varuje Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ). Povodí Ohře se na možný růst hladiny řek upouštěním vody z přehrad.
  12:24aktualizováno  14:14

Dnes (ve čtvrtek) odpoledne se budou vytvářet bouřky na východě a severovýchodě území, zejména v Beskydech a Jeseníkách. Může v nich napršet i přes 30 milimetrů za hodinu, což bude způsobovat problémy s odtékající vodou v nasycené krajině a v obcích.

Od pátečního odpoledne do nedělního rána se budou hlavně v západních částech ČR vyskytovat vydatné srážky s úhrny 30 až 60 milimetrů, lokálně až 80 milimetrů, dodávají meteorologové.

Vzhledem k silnému nasycení půdy v těchto oblastech budou toky reagovat na vydatné srážky výraznými vzestupy hladin. Především jde o oblasti odvodňujících Šumavu, Český les a Krušné hory.

Aktuálně se 1. stupeň povodňové aktivity vyskytuje na tocích v povodí Mže a na Berounce. „Od pátečních večerních hodin předpokládáme dosažení i 2. povodňového stupně. Doporučujeme sledovat aktuální situaci,“ uvádějí meteorologové.

Povodí Ohře zvyšuje odtoky z přehrad

Na možné zvýšení hladiny řek se připravuje Povodí Ohře. Na víkend posílí služby na vodohospodářském dispečinku. Kulminace toků v Povodí Ohře se očekává v neděli nebo pondělí ráno, řekla mluvčí státního podniku Dana Zikešová.

„Chceme si vytvořit rezervu, proto se zvyšuje odtok z nádrží. Třeba u Nechranické přehrady (na Chomutovsku) je to z 90 na 100 metrů krychlových za sekundu,“ uvedla Zikešová.

V pohotovosti budou vodohospodáři, kteří z dispečinku dávají pokyny hrázným. Ti upravují průtoky. Srážkové úhrny mohou podle meteorologů dosáhnout 60 milimetrů, lokálně až 80 milimetrů.

Hladiny řek v Ústeckém kraji naposledy výrazně stouply na přelomu roku. Na některých místech na Ohři platil tehdy druhý stupeň povodňové aktivity, na Labi byl dosažen třetí, tedy nejvyšší stupeň.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,