Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko se probudilo do mrazivého rána, u Volar naměřili minus 28 stupňů

Ranní teploty v Česku. (pondělí 4. prosince 2023, 5:00) foto: ČHMÚ

V pondělí se Česko probudilo zatím do nejstudenějšího rána této zimy. Na Šumavě naměřili minus 25 stupňů Celsia, u Volar na Prachaticku dokonce minus 28. Nejvyšší denní teploty se během týdne budou pohybovat kolem nuly a sníh bude zůstávat nebo jen pozvolna odtávat.
  7:11

Celý týden se očekává hodně oblačnosti, občas se slabým sněžením, v nížinách mohou být srážky smíšené nebo i mrznoucí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Ve východní polovině území místy může hrozit tvorba sněhových jazyků, na Vysočině a na horách na severu i závějí,“ uvedl meteorolog Tomáš Mejstřík.

Nejnižší hodnotu naměřili v pondělí u Volar na Prachaticku v místě zvaném Luční potok. Meteorologové tam naměřili -28,1°C. Na šumavské Rokytské slati pak naměřili -25,6°C. „Velmi často byly překonány rekordy z roku 2010,“ řekl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Dnes (v pondělí) bude zpočátku oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Od západu přibývání oblačnosti až na zataženo. Ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty -7 až -2 °C, na východě ojediněle až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C, na Šumavě kolem -2 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s. Postupně kromě západní poloviny Čech většinou mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

V noci na úterý očekáváme většinou zataženo, ojediněle slabé sněžení. K ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty -4 až -8 °C, při slabším větru kolem -10 °C. Slabý, ve východní polovině území místy mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

V úterý přes den vydrží zataženo až oblačno, na východě přechodně místy polojasno. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Zpočátku ojediněle, postupně zejména v Čechách místy. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C. Slabý, zpočátku ve východní polovině území místy mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Ve středu bude zataženo až oblačno, místy občasné sněžení, pod 400 m i srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Slabý proměnlivý, v Čechách postupně místy jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Ve čtvrtek čekáme nejprve zataženo až oblačno, místy občasné sněžení, pod 400 m i srážky smíšené nebo dešťové. Postupně od západu ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -7 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

V pátek předpokládáme oblačno až zataženo, přechodně místy i polojasno. Jen ojediněle slabé sněžení, nebo srážky smíšené. Místy mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, v jihozápadní polovině Čech a na severovýchodě vítr slabý proměnlivý do 4 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno až zataženo, zejména zpočátku ojediněle i polojasno. Zpočátku ojediněle, postupně četnější déšť se sněhem nebo déšť, i mrznoucí. Místy mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty Zpočátku -1 až -5 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -7 °C, postupně +2 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, postupně místy kolem 5 °C.

Aktuální počasí v Praze můžete sledovat v přímém přenosu na iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...