Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko zchladí studená fronta. Přinese přízemní mrazíky a do hor sněžení

Celé Česko, včetně Prahy, zasáhl intenzivní déšť. (13. května 2021) foto: Jakub StadlerMAFRA

Rekordně teplý víkend vystřídá v tomto týdnu v Česku výrazné ochlazení. Návrat k letním teplotám je v nadcházejících dnech podle meteorologů vyloučený, teploty přes den vystoupají asi nejvýše na deset až 13 stupňů Celsia a v noci bude mrznout. Objeví se déšť nebo přeháňky, a ve vyšších polohách může sněžit.
  6:34aktualizováno  18:39

„Na 33 stanicích ze 168 měřících aspoň na 30 byly překonány teplotní rekordy pro 14. duben,“ uvedl meteorolog Pavel Borovička. Nedělní teploty se podle něj pohybovaly zhruba 8 °C nad normálem a na jižní Moravě dosahovaly téměř 27 °C.

V pondělí podle ČHMÚ přejde přes území České republiky studená fronta a teploty klesnou. „Teploty vystoupí k 20 °C jen na jižní Moravě,“ řekl Borovička.

„Na hory se vrátí sněhové srážky a od středy budou teploty na našem území podprůměrné. Opětovné oteplení je přitom v nejbližších dnech vyloučené,“ vyplývá z předpovědi ČHMÚ.

Meteorologové také varují před silným západním větrem, který bude zesilovat zejména v noci na úterý. V Čechách může dosáhnout v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

„Studené počasí nás bude doprovázet prakticky až do konce dubna, kdy se očekává pozvolný vzestup teploty,“ oznámili pracovníci ČHMÚ v měsíčním výhledu počasí. Celkově budou teploty od pondělí do 12. května podle ústavu pod dlouhodobým průměrem pro toto období. Objem srážek bude naopak nadprůměrný.

Dnes (v pondělí) meteorologové očekávají převážně zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Odpoledne od severozápadu přechodné ubývání srážek a oblačnosti. Později večer na severozápadě Čech opět místy přeháňky, nad 900 m i sněhové. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, na jihovýchodě kolem 19 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C, na severu kolem 9 °C. Ráno slabý proměnlivý, během dne mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s. Večer v Čechách až čerstvý vítr, místy s nárazy 15 až 20 m/s.

V noci na úterý bude zataženo až oblačno, od severozápadu místy déšť nebo přeháňky. Nad 800 m i srážky smíšené nebo sněhové, na Moravě a ve Slezsku až k ránu. Ve druhé polovině noci na severozápadě ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší teploty 8 až 4 °C, na západě a severu Čech až 2 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na Moravě a ve Slezsku zpočátku mírný jihozápadní 2 až 6 m/s.

V úterý přes den bude oblačno až zataženo, v severozápadní polovině území přechodně místy polojasno. Ojediněle, v severozápadní polovině území odpoledne a večer místy přeháňky, nad 800 m i smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na západě kolem 7 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s, zejména v Čechách, bude večer slábnout.

Ve středu meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost, na většině území přeháňky, i krupkové. V polohách nad 800 m, ráno i níže přeháňky smíšené nebo sněhové. Večer ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, při slabším větru až 0 °C a přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, na západě kolem 7 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s. Ráno a večer místy slabý vítr do 4 m/s.

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno a ojediněle, přes den místy, přeháňky, i krupkové. Nad 800 m, ráno i níže přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při uklidnění větru až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Na jihovýchodě se mohou teploty ve středu dostat i na 13 °C. Slabý, přes den většinou mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.

V pátek meteorologové čekají polojasno až oblačno, dopoledne od severozápadu přibývání oblačnosti a četné přeháňky, i krupkové, nad 800 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při uklidnění větru až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Slabý, přes den mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí: Proměnlivá, převážně velká oblačnost, občas přeháňky, i krupkové. Od vyšších poloh, ráno i níže přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 0 °C, při uklidnění větru až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 11 °C.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!