Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sněžku zasáhl orkán. Meteorologové varují před větrem a v horách hrozí ledovka

ilustrační snímek foto: Martin Stolař, MAFRA

Nárazy větru o síle orkánu zasáhly ve čtvrtek odpoledne hřebeny Krkonoš. Výstraha před silným větrem platí pro celé Česko. V Krkonoších varuje horská služba před ledovkou.
  6:59aktualizováno  16:27

Podle polské horské služby hrozí v Krkonoších náledí od 800 metrů nad mořem, turistům doporučuje použít nesmeky a trekové hole.

Meteorologové naměřili na vrcholu Sněžky v 15:30 rychlost větru přes 100 kilometrů v hodině, v nárazech přes 130 km/h, tedy síle orkánu. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině.

Teplota na 1603 metrů vysoké Sněžce, jejíž podnebí je v Krkonoších výjimečné, se odpoledne pohybovala kolem minus dvou stupňů, přičemž pocitová teplota byla kvůli silnému větru výrazně nižší, kolem minus 15 stupňů.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno okolo 18 centimetrů sněhu, mlha, minus pět stupňů a vítr dosahoval rychlosti přes 60 km/h.

Lanovka na Sněžku má od 6. listopadu do pátku 15. prosince kvůli pravidelné údržbě podzimní odstávku. V tomto období jezdí pouze o víkendech. V provozu může být do rychlosti větru 60 km/h.

Od pátku převážně studené mrazivé počasí

Za studenou frontou k nám v pátek začne proudit od severozápadu až severu studený vzduch. Ten k nám bude proudit i o víkendu a minimálně v první polovině příštího týdne. Lze tak od pátku očekávat studené převážně mrazivé počasí, občas se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu.

V noci na pátek bude zataženo až oblačno, od severu déšť nebo přeháňky, které k ránu budou nad 800 m, na severu nad 400 m přecházet ve smíšené nebo sněhové. Nejnižší teploty 6 až 2 °C. Čerstvý západní vítr 6 až 11 m/s, s nárazy zejména v Čechách a ve Slezsku kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h), se bude měnit na severozápadní 5 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

V pátek přes den očekávají meteorologové proměnlivou převážně velkou oblačnost s přeháňkami, které budou postupně od severu ve všech polohách přecházet ve smíšené a sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C. Foukat bude čerstvý západní až severozápadní vítr 5 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s (55 km/h), na horách kolem 20 m/s (70 km/h).

V sobotu bude proměnlivá oblačnost, na většině území, postupně jen místy se sněhovými přeháňkami nebo občasným sněžením, zejména na horách. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Čerstvý severozápadní až západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude během dne částečně slábnout.

Meteorolog František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu varuje, že v noci na sobotu se může vytvářet náledí. Na horách se můžeme setkat s tvorbou sněhových jazyků.

V neděli předpokládají meteorologové proměnlivou oblačnost, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách četnější. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s bude večer slábnout.

V pondělí lze očekávat oblačno až zataženo, přechodně až polojasno. Místy sněhové přeháňky nebo občasné sněžení. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti nad sněhovou pokrývkou kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Slabý proměnlivý nebo západní vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka: Oblačno až zataženo, přechodně až polojasno. Místy sněhové přeháňky nebo občasné sněžení. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti nad sněhovou pokrývkou kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +3 °C.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: