Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Intenzivní déšť nasytil půdu téměř na celém území, nejvíc pomohl na Moravě

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Radek Vebr, MAFRA

Intenzivní déšť z minulého týdne nasytil půdu na téměř celém území republiky do hloubky jednoho metru. Nejvíce pomohly vydatné srážky na poměrně suché jižní Moravě, informoval projekt Intersucho. Ve srovnání se stavem v letech 1961 až 2010 je nyní půda v prakticky celé zemi nasycena průměrně či dokonce nadprůměrně.
  13:52

Informace na Twitteru zveřejnili tvůrci projektu Intersucho a Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle dat z meteorologických stanic napršelo na řadě míst jižní Moravy za dva dny více než 50 milimetrů srážek, hodně pršelo také na Vysočině a v jižních Čechách.

Za dva dny tak na jižní Moravě napršelo o polovinu více, než je průměrný úhrn za duben za roky 1991 až 2020. Srážkové úhrny slábly směrem na sever a nejnižší byly na severozápadě a severovýchodě republiky.

Nejnižší úhrn srážek zaznamenala Lysá hora v Beskydech, a to jen šest milimetrů. V Kopistech na Litoměřicku spadlo o milimetr více, v Ústí nad Labem 13, v Karlových Varech deset.

Tomuto rozložení srážek odpovídá i sobotní mapa nasycenosti půdy. Zatímco ve většina republiky je zcela nasycená a většina jižní Moravy vykazuje nasycenost mezi 70 až 90 procenty, nepříznivá situace zůstává v Poohří. Zemědělce tam trápí malá zásoba vody, která se může velmi rychle změnit v sucho.

Nasycenost půdy je nejčastěji mezi 30 a 50 procenty a voda chybí zejména v hlubší vrstvě od 40 centimetrů do jednoho metru, vyplývá z mapy, kterou zpracovali tvůrci Intersucha.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Dostatek, nebo dokonce přebytek vody je dobrou zprávou pro vegetaci. „Přebytek nyní není problém, rostliny vodu rychle transpirují,“ uvádí Intersucho. Voda přišla nyní vhod jak pěstitelům ovoce, tak polních plodin, které postupně vzcházejí.

Například na Znojemsku či Břeclavsku nyní za dva dny napršelo výrazně více než za první čtvrtletí dohromady a pro zemědělce v těchto sušších oblastech tak přišel vydatný déšť na poslední chvíli, aby plodiny výrazněji nepoškodilo sucho.

Dostatečná zásoby vody v půdě je pozitivní také pro obnovu lesů, tedy pro sazenice vysazované loni na podzim či letos na jaře.

Podle meteorologa ČHMÚ Miloše Dvořáka to ale nemusí znamenat dlouhodobý úspěch. „Tyto přeháňky sice nejsou pro toto období zcela obvyklé, ale dlouhodobé problémy se suchem se tímto nezlepší,“ řekl v pátek Dvořák. „Tento problém se suchem v Česku je dlouhodobý a na základě několika dnů nelze odhadnout vývoj do budoucna,“ dodal.

Autoři: ,