Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

První únorový týden bude teplý. Ve čtvrtek ještě hrozí mrznoucí déšť a ledovky

Ranní mrazivé počasí v Praze (9. ledna 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Čtvrteční ráno doprovodí zatažená obloha, déšť a na horách sněžení. Na severu, severozápadě, Jeseníkách a části jižních Čech se může ráno tvořit ledovka. Dopoledne se oteplí a riziko tvorby ledovky pomine. V pátek se lehce ochladí a sněžení se objeví i na severovýchodě a ve středních a nižších polohách. Přes den bude s výjimkou hor na východě postupně pršet. Od víkendu už bude počasí nadprůměrně teplé, větrné a na severu a severovýchodě i deštivé.
  6:59aktualizováno  7:46

Dnes (čtvrtek) bude převážně zataženo, zpočátku místy mlhy, i mrznoucí. Od severozápadu déšť nebo přeháňky, ojediněle srážky mrznoucí, nad 800 m i sněžení. Odpoledne od severozápadu proměnlivá oblačnost a přeháňky jen ojediněle, později sněhové nad 500 m, tvrdí meteoroložka Jana Hujslová.

Na severu, severozápadě a také v oblasti Jeseníků a části jižních Čech se může ráno tvořit ledovka, prší tam a teploty se pohybují kolem nuly. Dopoledne se oteplí a riziko tvorby ledovky pomine. Aktuální výstraha na slabou ledovku platí do 09:00 pro část Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, místy přechodně s nárazy kolem 15 m/s, se bude měnit na severozápadní. Na severu a severovýchodě Čech a na Moravě zpočátku vítr jen slabý proměnlivý do 4 m/s.

V noci na pátek očekávají meteorologové oblačno až zataženo, zejména na jihu místy až polojasno. Na severu a severovýchodě místy, jinde ojediněle sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m i smíšené nebo dešťové. Nejnižší teploty +2 až -2 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s, zejména na jihozápadě a východě místy vítr jen slabý do 4 m/s.

V pátek přes den bude oblačno až zataženo, zpočátku místy až polojasno. Ojediněle sněhové, pod 400 m i dešťové přeháňky. Během dne od západu na většině území déšť, zpočátku nad 400 m, postupně jen na východě nad 800 m sněžení, na hřebenech hor přechodně i srážky mrznoucí.

Na východě srážky většinou až večer, v Čechách večer naopak ubývání. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C. Mírný západní až severozápadní, na východě jihozápadní vítr 2 až 6 m/s později odpoledne v Čechách místy zesílí na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

V sobotu lze předpokládat zataženo až oblačno, na horách a na severovýchodě místy, jinde jen ojediněle déšť nebo přeháňky. Zpočátku na severovýchodě nad 1000 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na východě vítr pouze mírný.

V neděli čekají meteorologové zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na severu a severovýchodě srážky četnější a nad 1200 m i smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h).

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V pondělí je předpovídá Český hydrometeorologický ústav zataženo až oblačno, na severu a severovýchodě déšť nebo přeháňky, zpočátku nad 1200 m srážky smíšené nebo sněhové. Na jihozápadě a jihu srážky jen ojediněle a místy až polojasno. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h).

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka: Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na horách na severu srážky trvalejší a přechodně i smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 7 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 12 °C.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!