Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bude teplo, místy foukat. Nad deset stupňů se teploty ale nevyšplhají

Ranní počasí v Praze (9. ledna 20224) foto:  Petr Topič, MAFRA

Středa byla velice teplým a větrným dnem. Teploty nad deset stupňů v dalších dnech znovu meteorologové ale neočekávají. „Nicméně i tak bude následující týden nadprůměrně teplý,“ uvádí meteoroložka z ČHMÚ Blanka Gvoždíková. Ve čtvrtek v severozápadní části Moravy stále platí žlutá výstraha kvůli silnému větru. V pásu od jihu Moravy po Jeseníky platí výstraha kvůli větru od pátečního večera do soboty.
  6:51aktualizováno  11:32

Ve středu byla nejvyšší teplota naměřena na jihomoravské stanici Dyjákovice, a to 14,7 stupňů Celsia. Tato teplota sice nepřekonala hodnotu z 24. ledna 1993, kdy bylo podobně teplo, rekordní maxima jsme ale přesto zaznamenali na téměř třetině stanic měřících alespoň 30 let.

Nárazy západního až severozápadního větru dosahovaly hodnot kolem 70 km/h, na horách i kolem 100 km/h. Středočeští hasiči v souvislosti se silným větrem zasahovali celkem u 110 událostí, což je asi dvojnásobek denního průměru loňského roku.

Čtvrtek bude oblačný, místy přechodně i polojasný. Na severu a severovýchodě budou místy, jinde ojediněle přeháňky, nad 600 m smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů Celsia, v 1000 m na horách bude kolem nuly. Vítr na západě Moravy dosáhne rychlosti až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách až 25 m/s (90 km/h). Odpoledne bude vítr od západu postupně slábnout.

V noci na pátek bude zataženo až oblačno, přechodně místy i polojasno a k ránu meteorologové očekávají ojediněle mlhy, i mrznoucí. Zejména na horách na severu a severovýchodě se místy objeví většinou sněhové přeháňky. Na západě Čech postupně ojediněle déšť, i mrznoucí. Nejnižší teploty 3 až minus 1 stupeň, při zmenšené oblačnosti až minus 3 stupně.

V pátek přes den bude zataženo až oblačno, dopoledne místy polojasno a ojediněle mlhy, i mrznoucí. Ojediněle déšť nebo přeháňky, na západě zpočátku i mrznoucí, na severovýchodě i sněhové. Odpoledne a večer od severozápadu déšť, později nad 600 m přechod do sněžení a současně ubývání srážek, postupně i oblačnosti. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na východě a severovýchodě kolem 4 stupňů.

V sobotu bude oblačno až polojasno, na horách a na severovýchodě meteorologové čekají ojediněle přeháňky, většinou sněhové. Postupně kromě severu a severovýchodu území ubývání oblačnosti, místy až do vyjasnění. Nejnižší noční teploty 2 až minus 2 stupně. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

V neděli bude polojasno až oblačno, na severu a severovýchodě až zataženo. Ojediněle mlhy, zpočátku i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 0 až minus 4 stupně Celsia. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 stupňů.

V pondělí bude většinou oblačno. Ojediněle se objeví nízká oblačnost nebo mlhy, v noci a ráno i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 1 až minus 4 stupně. Nejvyšší denní teploty 2 až 7 stupňů, v Čechách místy až 9 stupňů.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka: Většinou oblačno, postupně zejména na severu území místy přeháňky. Ojediněle nízká oblačnost nebo mlhy, v noci a ráno i mrznoucí. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 7 °C, v Čechách místy až 10 °C.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...