Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Počasí pro tenhle týden nabídne teplotní šok. Na konci týdne někde může i sněžit

Ilustrační foto. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na začátku týdne nás čeká opět nadprůměrně teplé a suché počasí a teploty se vyšplhají k 20 stupňům. Od středy se ochladí, bude pršet, místy i sněžit. Konec pracovního týdne tak bude připomínat spíše zimu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  7:55

V pondělí bude ještě díky slábnoucí oblasti vysokého tlaku vzduchu převážně slunečno a nadprůměrně teplo, odpoledne teploty vystoupí na 17 až 21stupňů Celsia, což podle meteorologů bývají normální denní teploty na přelomu dubna a května. 

„V dalších dnech týdne se bude nad střední Evropou zvýrazňovat frontální rozhraní mezi studeným vzduchem na severu a teplým na jihu, které se bude přesunovat k jihovýchodu. Bude tedy přibývat oblačnosti a také srážek, které alespoň částečně vylepší dosavadní nepříznivou vláhovou bilanci. Vzhledem k očekávanému výraznému poklesu teplot budou srážky od pátku sněhové nejen ve vyšších, ale i v nižších polohách,“ uvedl v pondělí Pavel Šimandl z ČHMÚ.

V pondělí bude zpočátku jasno nebo skoro jasno, ráno v jihozápadní polovině Čech místy, jinde jen ojediněle mlhy. Během dne bude polojasno až oblačno a později odpoledne a večer se na severu Česka ojediněle objeví přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů Celsia,
v 1 000 metrech na horách bude kolem 12 stupňů, na Šumavě kolem 15 stupňů. Vítr bude vát slabý.

V noci na úterý se očekává polojasno až oblačno, na severu republiky budou ojediněle přeháňky, postupně bude přibývat další oblačnost. Nejnižší teploty budou mezi 8 až 4 stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti ojediněle až 1 stupeň. Slabý západní vítr bude foukat rychlostí 1 až 4 metrů za sekundu.

Úterní den bude oblačný až zatažený a opět se v severní části republiky mohou objevit občasné přeháňky. Nejvyšší teploty budou mezi 12 až 17 stupni Celsia, na jihovýchodě teplota dosáhne až 19 stupňů. Vítr bude foukat slabý o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

Ve středu meteorologové předpokládají zataženo až oblačno. Na severozápadě a na severu republiky nad 900 metrů se může objevit občas déšť nebo přeháňky a srážky mohou být smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou mezi 7 až 3 stupni Celsia. Nejvyšší denní teploty budou 7 až 12 stupňů. Vítr bude opět slabý.

Čtvrtek pravděpodobně přinese zataženou až oblačnou oblohu, na většině území se vyskytne občas déšť nebo přeháňky, ve vyšších polohách budou srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty dosáhnout 5 až 0 stupni Celsia, na severozápadě teplota klesne až k minus 2 stupňům. Ojediněle se může tvořit náledí. Nejvyšší denní teploty budou jen mezi 4 až 8 stupni. Vítr bude mírný.

I pátek bude ve znamení velké oblačnosti a místy bude i zataženo. Zejména na horách se objeví sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty budou mezi 2 až minus stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti kolem minus 4 stupni a místy se opět může tvořit náledí. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až stupni. Vítr bude vát o rychlosti 3 až 7 metrů za sekundu.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...