Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nad Českem je znovu saharský prach. Zmírnil sluneční záření, i tak padaly rekordy

V osadě Jizerka začaly kvést narcisy. (8. dubna 204) foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nad Česko opět pronikl saharský prach, který snížil sluneční záření na polovinu, a teploty nevystoupaly tak vysoko, rekordy přesto padaly. Už v pondělí ráno bylo nad Prahou v 1 500 metrech nad zemí 18 stupňů, což je teplota obvyklá v červnu či v červenci. Rekordní teploty pro dnešní den nakonec padly na 123 stanicích. Nejvíc bylo v Praze – 28,5 °C.
  12:18aktualizováno  18:20

„V ranních hodinách bylo ve výšce přibližně 1,5 km nad zemí nad Prahou 18 °C. To je naprosto bezprecedentní teplota, kterou máme běžně u nás v červnu a červenci při vlně veder,“ uvedli meteorologové na síti X.

Nakonec ale nebylo tak horko jako o víkendu, teploty nevystoupily nad třicítku. „Nejtepleji bylo na pražském Karlově (28,5 °C) a na stanicích Husinec a Praha-Komořany (shodně 28,4 °C) a následovaly Dobřichovice (28,2 °C). Tabulka ukazuje rekordy na stanicích měřících déle než 30 let,“ uvedl Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ) na síti X před pátou odpoledne.

Podle meteorologů je pondělí nejteplejším 8. dubnem v historii měření. Předchozí rekord byl naměřen ve Vyšším Brodě v roce 1986 a činil 28,1 °C.

Stejně jako před týdnem počasí ovlivňoval saharský prach, který snižoval teploty a spolu s vysokou oblačností utlumil množství slunečního záření přibližně na polovinu.

Meteorologové ho zaznamenali hlavně v Čechách a ve vyšších nadmořských výškách (nejčastěji mezi dvěma a čtyřmi kilometry). „Podle modelů by písečný prach měl nad naším územím vydržet do středy,“ uvedl ČHMÚ.

„Tentokrát je prach ale ve vyšších vrstvách atmosféry a přízemní koncentrace naštěstí ovlivňuje jen nepatrně,“ dodal ČHMÚ.

Písek přivátý z Afriky zasáhl většinu území pevninské Evropy včetně Česka o Velikonocích.

Co děláte při těchto na duben extrémně vysokých teplotách?

celkem hlasů: 1033

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 15. dubna 2024. Anketa je uzavřena.

jsem v práci775
jsem doma (na terase, zahradě, u bazénu)182
v restauraci s pivkem (jiném chlazeném nápoji), nejlépe na zahrádce76

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla koncentrace prachových částic v ovzduší ve dnech 30. března až 2. dubna natolik vysoká, že byla ve většině Česka vyhlášena smogové situace.

Saharský prach měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní, vyplývá z komentářů oborových expertů.

Aktuální počasí v Praze můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!