Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Padaly rekordy, bylo i 24 stupňů. Příjemné, ale extrémní, míní ČHMÚ

ilustrační snímek foto: Václav Šálek, ČTK

V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, v sobotu je zaznamenalo 46 ze 165 stanic měřících alespoň 30 let. V Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia. Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Podle meteorologů se Česko ovšem letního dne nedočkalo.
  17:37

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) sobotní teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více.

„Teploty byly na řadě míst i o 2 - 4°C nižší, než předpokládaly numerické modely, které – jak jsme upozorňovali – neumí vliv tohoto jevu zahrnout do výpočtů,“ napsal ČHMÚ na sociální síti X.

Nejvíc teploměr ukázal na stanici Plzeň, naměřených 24,6 stupně Celsia ale meteorologové nepovažují za rekord, protože tato stanice nefunguje víc než 30 let. Nejvyšší rekordní teplotu měli v Plzni-Bolevci, kde dnešních 24,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní maximum 23,3 stupně z roku 2021.

Rovných 24 stupňů naměřili v Tuhani na Mělnicku, víc než 23 stupňů také ve Stankově na Domažlicku, Bohumíně na Karvinsku, Doksanech na Litoměřicku, Karviné, Klatovech a v Hradci Králové.

Nový rekord pro 30. březen má po dnešku také pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě 249 let. V sobotu tam teploměr ukázal 22,8 stupně Celsia, tedy o 1,1 stupně více než bylo dosavadní maximum z roku 1872. „Na dvou stanicích, ve Staňkově a v Broumově, byl dokonce překonán i dosavadní březnový rekord,“ uvedl ČHMÚ.

Meteorologové zdůraznili, že dnes šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března.

„Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by dnes padly na drtivé většině stanic,“ dodal.

Saharský prach se do Česka začal od noci dostávat od jihozápadu. Vedle snížení teplot také zhoršil ovzduší a zamlžil oblohu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!