Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Počasí v Česku láme teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Jihočeském kraji

ilustrační snímek foto: Petr Lundák, MF DNES

Rekordní hodnoty teplot naměřili meteorologové ve čtvrtek na několika místech napříč republikou. V Českých Budějovicích vystoupala teplota na 16,3 stupně Celsia. Znamenalo to překonání rekordu z roku 1998. Denní maxima pak padla na dalších třech jihočeských stanicích. Uvedla to Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podobně teplo podle ní bývá v květnu.
  17:39

Dosavadní maximum v Českých Budějovicích pro 15. únor bylo 15,7 stupně. Rekordy překonaly teploty také v Borkovicích na Táborsku, kde bylo 14,4 stupně Celsia, v Českém Krumlově, kde bylo 14,3 stupně Celsia, a ve Vráži na Písecku, kde meteorologové zaznamenali 13,8 stupně Celsia. „Jedná se o mimořádně vysoké teploty na toto období. Podobně bývá v květnu a nyní jsme v půlce února,“ řekla Uhlíková.

Na mnohých místech v Česku ve čtvrtek padaly teplotní rekordy. Meteorologové ČHMÚ naměřili nejvyšší teplotu na stanici České Budějovice, Rožnov v hodnotě 16,3 stupňů Celsia. Teploty překročily rekord z roku 1998, a to 15,7 stupňů Celsia.

Meteoroložka uvedla, že v nejbližších dnech by se mělo ochladit. Ke konci týdne navíc může v polohách nad 800 metrů nad mořem sněžit. „Ale pak se má zase oteplit,“ dodala Uhlíková.

Nezvykle teplo bylo i v Plzeňském kraji

V Plzeňském kraji mají po dnešním teplém počasí nové rekordy stanice v Plzni - Bolevci a v Klatovech. V Bolevci odpoledne rtuť teploměru vystoupala na 14,6 stupně, což bylo o desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord z roku 1998.

„V Klatovech dnes naměřili 13,9 stupně, to bylo o půl stupně víc než v roce 2019,“ řekl Ivo Bohmann z plzeňské pobočky ČHMÚ.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...