Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Teploměry mířily ke třiceti stupňům. Rekordy padly téměř po celém Česku

ilustrační snímek foto: Radek Vebr, MAFRA

Teplotní rekordy v sobotu padly na většině ze 170 stanic v Česku, které měří 30 a více let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, teplota tam vystoupala na 27,8 stupně Celsia. Meteorolog Pavel Šimandl řekl, že rekordy překonaly tři čtvrtiny stanic.
  19:35

„Dnes byly opět překonány rekordy maximálních teplot na mnoha místech v ČR, nejčastěji v Čechách,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Doksanech padl pro sobotní den rekord z roku 1961, tehdy tam meteorologové naměřili 24,3 stupně Celsia. Přes 27 stupňů, přesně 27,3 stupně, bylo ještě v Kopistech na Mostecku. Pak následovaly s teplotami přes 26 stupňů Celsia stanice Žatec, České Budějovice - Rožnov, Dyjákovice na Znojemsku, Plzeň - Bolevec, Praha - Karlov, Tuhaň na Mělnicku, Staňkov na Domažlicku a středočeské Průhonice.

Horko má být v Česku i v následujících dnech, kdy se teploty mají podle meteorologů pohybovat nejčastěji mezi 24 až 28 stupni Celsia. Není vyloučeno ani překonání prvního tropického dne v roce, který byl historicky naměřen nejdříve 17. dubna v roce 1934 ve Vlašimi, kde bylo rovných 30 stupňů, uvedli meteorologové.

Nezvykle teplo bylo v Česku už v posledních březnových dnech a na Velikonoční pondělí, kdy meteorologové zaznamenali první letošní letní den, kdy teplota překoná 25 stupňů Celsia. Loni zaznamenali meteorologové první letní den zhruba o měsíc později.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!