Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko málem zažilo tropickou noc, teploty až nad ránem klesly pod 20 °C

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Noční teploty z pátku na sobotu byly extrémně vysoké, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Podle něj noc jen těsně nedosáhla označení tropické. Vysoká čísla meteorologové zaznamenali zejména na Slezsku.
  8:02aktualizováno  8:16

„Těžko si představit větší teplotní extrém než tropickou noc, při ní během noci neklesne teplota pod 20 °C, ke konci října. Ta sice dosažena jen těsně nebyla, ale na celkové výjimečnosti to nic nemění,“ uvedl ČHMÚ na sociální síti X.

Podle něj se vysoké teploty projevily zejména na Slezsku, kde se neprojevilo ochlazení za studenou frontou. Přes noc tam naměřili až 20 stupňů Celsia. Počasí se na Slezsku příliš nezměnilo ani ráno.

„Na několika stanicích, například na Frýdecko-Místecku neklesly do těchto chvil ani pod 20 °C,“ podotkli meteorologové.

V pátek meteorologové v Česku zaznamenali teplotní rekordy na třicítce míst, kde se měří aspoň 30 let. Nejvýše podle podvečerních údajů teploměr vystoupal na 24,1 stupně Celsia ve stanici Byňov u Nových Hradů na Českobudějovicku.

Nejvyšší teplotu zaznamenalo osm stanic

Vlivem vrcholícího přílivu teplého vzduchu a silného větru podle meteorologů pokračovalo na východě oteplování ve večerních a dokonce i nočních hodinách. „Teplotu 24 stupňů Celsia a více nakonec zaznamenalo osm stanic,“ uvedli.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Nejvýš se tak teplota dostala v Karviné na 24,3 stupně Celsia, v klimatologických statistikách ale bude tato hodnota figurovat až v sobotu. Teploměr ji totiž ukázal ve 23:20 a maximální teploty k danému dni se počítají do 22:00.

V sobotu mohou teploty v Česku stoupat až na 22 stupňů Celsia, meteorologové by tak mohli naměřit další rekordy. Třeba v pražském Klementinu je pro 21. říjen zaznamenaný rekord 20,5 stupně z roku 2008. V neděli se podle předpovědi ochladí a nemělo by být víc než 17 stupňů.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...