Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko v noci zasáhne velmi silný vítr. Výstraha platí pro většinu území

ilustrační snímek foto: X: ČHMÚ

V Česku bude ve středu na většině území foukat silný vítr, v nárazech může dosahovat až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 km/h. V povodí Labe a Orlice dál trvá výstraha před povodněmi. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  12:37

Čerstvý západní až jihozápadní vítr začne podle meteorologů zesilovat v noci na středu a během středečního rána na většině území, vyjma severních a jižních částí Čech a také jižní poloviny Moravy.

„Pravděpodobně nejsilnější nárazy větru se očekávají před nebo při přechodu studené fronty, která bude přes naše území postupovat zvolna k jihu během středečního dne. Za frontou vítr zeslábne a bude se výrazně ochlazovat,“ uved ČHMÚ.

Dál také platí výstraha meteorologů před povodněmi. Hladiny řek stouply po silných deštích a tání sněhu v noci na pondělí. Nejvíce míst, kde ústav zaznamenal toky na povodňovém stupni, bylo dnes ráno v Královéhradeckém kraji.

Pouze v tomto regionu byly také úseky řek, kde se hladina držela na vyšším než prvním stupni. Na pěti místech na Divoké Orlici, Tiché Orlici, Orlici, Cidlině a Labi platil první stupeň, na Labi u nádrže Les Království druhý a na stejném toku ve Stanovicích třetí.

Podle meteorologů může být do středečního rána ještě překročen první nebo nebo druhý stupeň povodňové aktivity (SPA) na horním Labi pod nádrží Les Království. „Během středy bude postupně podklesávat hladina středního Labe pod úroveň 1. SPA. Na dolním Labi očekáváme v důsledku dotoku vzestup a překročení 1. SPA během noci na středu. V dalších dnech se bude hladina udržovat mírně nad úrovní 1. SPA,“ uvedl ČHMÚ.

Autoři: ,