Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Konec teplotních rekordů, víkend přinese mráz. Na horách lze čekat vydatné sněžení

ilustrační snímek foto: Getty Images

Středeční teploty vzduchu místy ještě vystoupily nad 10 °C. Postupně se však začne ochlazovat a v pátek večer, stejně jako o víkendu budou srážky sněhové už ve všech polohách. O víkendu budou odpolední teploty vzduchu jen mezi 0 a 4 °C. Zejména od vyšších poloh se bude vytvářet nová sněhová pokrývka a místy se může vytvořit náledí nebo zmrazky. Vyplývá do z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  9:03aktualizováno  12:05

Ve středu bylo nejtepleji na jihovýchodní Moravě, kolem 13 °C, nejvyšší teplota 16,3 °C byla naměřena na stanici Lednice. Na ostatním území ČR teploty vzduchu vystoupily většinou na 7 až 11 °C. 

„Příliv studeného vzduchu kolem tlakové níže nad jihovýchodní Evropou bude až do neděle zesilovat,“ upozorňuje meteorolog František Šopko z ČHMÚ.

Od pátečního večera budou v Česku mrazy, které mohou v nížinách poškodit hlavně kvetoucí ovocné stromy. Meteorologové varovali také před náledím. Až 20 cm nového sněhu napadne během pátku v částech Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Dnes (ve čtvrtek) bude převážně zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na východě srážky četnější. Na horách na severu území nad 800 m srážky sněhové. 

Teploty vzduchu jen od 4 do 8 °C, na jihu území až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C, na Šumavě a v Beskydech kolem 4 °C. Vát bude mírný severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, v Moravské bráně místy nárazy kolem 15 m/s.

V noci na pátek se očekává zataženo, místy občasný déšť, v polohách nad 800 m, od severozápadu nad 400 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší teploty 4 až 0 °C. Povane mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v Moravské bráně místy nárazy kolem 15 m/s.

Páteční den bude také zatažený, místy občasný déšť, nad 400 m déšť se sněhem nebo sněžení. Během odpoledne a večera postupně srážky na většině území a sněhové ve všech polohách. 

Na horách bude sněžení trvalejší. Teploty vystoupí jen na 2 až 6 °C, na jižní Moravě až na 8 °C. Foukat bude čerstvý severovýchodní až severní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

V sobotu předpokládáme zataženo až oblačno, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný severní vítr 3 až 7 m/s.

Neděle přinese zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky. Během dne ustávání srážek a večer od severu částečné ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, místy tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s bude odpoledne slábnout.

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy až polojasno. Ojediněle sněhové, postupně pod 400 m i dešťové přeháňky. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při vyjasnění a sněhové pokrývce kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka předpokládá zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno. Na většině území přeháňky nebo déšť, od středních poloh, postupně jen na horách srážky sněhové. Nejnižší noční teploty zpočátku +1 až -3 °C, postupně 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, postupně 8 až 12 °C.

Autor: