Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odpůrci potratů prošli Prahou. Proti jejich oponentům zasahovala policie

V Praze začal protest odpůrců potratů. Oponenti je zablokovali na mostě Legií. (6. dubna 2024) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Stovky odpůrců potratů v sobotu prošly za účasti policie Prahou. Jejich oponenti jim na jednom z mostů zatarasili cestu. Tak účastníci Pochodu pro život, obešli po jiném. I tak policejní těžkooděnci proti některým liberálním aktivistům zasahovali.
  14:50aktualizováno  18:31

Ohlášeného Pochodu pro život z Hradčanského na Václavské náměstí v Praze na podporu lepších podmínek pro ženy, které nečekaně otěhotněly, se letos zúčastnily stovky lidí.

Odpůrci akce letos pochodu zablokovali cestu přes most Legií, neprojeli přes něj ani hasiči mířící k zásahu na Malé Straně. Policie trasu pochodu odklonila přes sousední Jiráskův most, a části aktivistů z mostu Legií neumožnila do rozpuštění pochodu odchod. Pět lidí policie zajistila pro neuposlechnutí výzvy, řekl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Odpůrci opakovaně dostávali výzvy, aby most, přes který měl projít průvod řádně ohlášeného shromáždění, opustili. Výzvy ale neuposlechli, a tím se podle policejního mluvčího dopouštěli protiprávního jednání. „Po jisté době, jsme všechny účastníky začali ztotožňovat a pro neuposlechnutí výzvy je budeme hlásit příslušnému správnímu úřadu,“ řekl. Dodal, že jich je několik stovek.

Odpůrci pochodu blokovali most Legií asi 2,5 hodiny. Hasiči na síti Xnapsali, že nemohli projet k zásahu. „Naše jednotka byla zablokována na cestě k zásahu na Malé Straně. Zablokovali ji účastníci protestů na mostě Legií. Jednotka musela zvolit náhradní trasu a cesta k případu se tak prodloužila o několik minut,“ uvedli.

Dva z demonstrantů se během blokády z mostu podle policie slanili, na místo jela poříční policie. Policie je později zajistila, stejně jako tři další z čela davu. Policie nejprve přes most turisty a kolemjdoucí nepouštěla, nelibost s tím musely řešit antikonfliktní týmy, později začala pěší pouštět.

Organizátoři protestu ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet „klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o omezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru“.

„Držte svoje pánybohy od mojí dělohy,“ znělo z druhé strany

Hnutí pro život sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny, staví se například proti svazkům homosexuálů. V posledních letech hnutí organizuje kampaň Nesoudíme, pomáháme zaměřenou na ženy, které neplánovaně čekají dítě.

Účastníci protestní akce, mezi nimiž bylo hodně anglicky mluvících lidí, se shromáždili kolem tramvajových kolejí, mísili se také s účastníky tamních trhů. V rukou drželi transparenty, například Stop klerofašismu, Duhová rodina, taky rodina nebo Držte svoje pánybohy od mojí dělohy.

„Hnutí pro život nehájí normální svět a rodinu, ale okrajovou autoritářskou ideologii, my jsme pro život,“ řekl jeden z řečníků na shromáždění. Další se vyjadřovali k polskému zákazu potratů, nechtějí to samé v Česku, upozorňovali na dezinformace o potratech.

Polsko je zemí se silnou katolickou tradicí. Interrupce jsou povoleny jen při znásilnění či incestu nebo je-li ohrožen život matky.

Autoři: ,