Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pochod radikálů Ústím se obešel bez konfliktů

Česko

  22:33
ÚSTÍ NAD LABEM - Na Lidickém náměstí skončila akce Autonomních nacionalistů. Proběhla bez větších konfliktů, zatčeni byli dva anarchisté, když se pokusili dostat do policisty obklíčené formace radikálů. Těch se nakonec sešlo zhruba čtyři sta a vytvořili půl kilometrový průvod, který prošel městem. Akce se zúčastnili kromě Čechů i Slováci, Němci a Slováci.

Pochod radikálů v Ústí nad Labem foto: ČTK

Svolavatel "pietního pochodu" Adam Berčík, který podle informací LN těsně před zahájením akce ještě pracoval v místním baru,  přítomným přečetl pokyny. Mimo jiné účastníkům zakázal konzumovat alkohol a jiné návykové látky, provolávat jakákoli hesla či reagovat na "provokace" pod výhružkou vyloučení z průvodu. Pokyny přečetl v češtině i v němčině, akce se totiž účastní i pravicoví radikálové z Německa.

Řečníci na Lidickém náměstí připomněli historické události týkající se bombardování města v roce 1945. S projevem vystoupil i člověk z řad německých stoupenců krajní pravice, který připomněl, že čeští a němečtí radikálové nedávno uzavřeli dohodu o spolupráci. V textu, který se objevil i na webu neonacistického Národního odporu, obě strany například odsoudily Benešovy dekrety. S proslovy vystoupil i Maďar a Slovenka.

Na náměstí se kromě radikálů objevili i obyvatelé Ústí nad Labem, kteří bydlí ve čtvrti Krásné Březno. "Je to strašné, bydlím v romském baráku, a je to opravdu hrůza, těmhle klukům fandím, oni to mohou změnit", řekla LN zhruba padesátiletá obyvatelka, která si nepřála být jmenována. 

Po proslovech se skupina vydala směrem Klíše k problematické křižovatce, kde čekali křičící anarchisté, ale i policisté vybavení vodním dělem. K větším konfliktům nedošlo, dva anarchisté byli zatčeni, když se pokoušeli dostat k radikálům.

Situaci osvětloval vrtulník, průvod byl půl kilometru dlouhý, "obklíčený" policisty, za ním jela policejní auta. Vpředu nesli extremisté transparent Nezapomeneme autonomní nacionalisté v češtině, na konci skupiny ten samý němčině.

V půl jedenácté akci oficiálně ukončili.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat