18. dubna 2009 22:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pochod radikálů Ústím se obešel bez konfliktů

Pochod radikálů v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod radikálů v Ústí nad Labem | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Na Lidickém náměstí skončila akce Autonomních nacionalistů. Proběhla bez větších konfliktů, zatčeni byli dva anarchisté, když se pokusili dostat do policisty obklíčené formace radikálů. Těch se nakonec sešlo zhruba čtyři sta a vytvořili půl kilometrový průvod, který prošel městem. Akce se zúčastnili kromě Čechů i Slováci, Němci a Slováci.

Svolavatel "pietního pochodu" Adam Berčík, který podle informací LN těsně před zahájením akce ještě pracoval v místním baru,  přítomným přečetl pokyny. Mimo jiné účastníkům zakázal konzumovat alkohol a jiné návykové látky, provolávat jakákoli hesla či reagovat na "provokace" pod výhružkou vyloučení z průvodu. Pokyny přečetl v češtině i v němčině, akce se totiž účastní i pravicoví radikálové z Německa.

Řečníci na Lidickém náměstí připomněli historické události týkající se bombardování města v roce 1945. S projevem vystoupil i člověk z řad německých stoupenců krajní pravice, který připomněl, že čeští a němečtí radikálové nedávno uzavřeli dohodu o spolupráci. V textu, který se objevil i na webu neonacistického Národního odporu, obě strany například odsoudily Benešovy dekrety. S proslovy vystoupil i Maďar a Slovenka.

Na náměstí se kromě radikálů objevili i obyvatelé Ústí nad Labem, kteří bydlí ve čtvrti Krásné Březno. "Je to strašné, bydlím v romském baráku, a je to opravdu hrůza, těmhle klukům fandím, oni to mohou změnit", řekla LN zhruba padesátiletá obyvatelka, která si nepřála být jmenována. 

Po proslovech se skupina vydala směrem Klíše k problematické křižovatce, kde čekali křičící anarchisté, ale i policisté vybavení vodním dělem. K větším konfliktům nedošlo, dva anarchisté byli zatčeni, když se pokoušeli dostat k radikálům.

Situaci osvětloval vrtulník, průvod byl půl kilometru dlouhý, "obklíčený" policisty, za ním jela policejní auta. Vpředu nesli extremisté transparent Nezapomeneme autonomní nacionalisté v češtině, na konci skupiny ten samý němčině.

V půl jedenácté akci oficiálně ukončili.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz