Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počítačový trh na konci roku výrazně rostl

Česko

NEW YORK / SAN FRANCISCO Světové dodávky osobních počítačů do obchodních sítí v posledním loňském čtvrtletí výrazně vzrostly. Pomohly k tomu zejména silné předvánoční prodeje na americkém trhu. Výzkumná firma IDC odhadla za čtvrtletí meziroční nárůst o 15,2 procenta na 85,8 milionu kusů, zatímco konkurenční společnost Gartner zaznamenala vzestup dokonce o 22,1 procenta. Díky poslednímu čtvrtletí se celý vysoce kolísavý rok nakonec překlopil do mírného růstu.

V regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, kam patří i Česko, se podle Gartneru prodej počítačů v posledním čtvrtletí zvýšil o 2,6 procenta na 29,7 milionu osobních počítačů. Region tak v růstu zaostával za USA i asijskými zeměmi. Podle analytiků za to může fakt, že na region dopadl ekonomický pokles později než v jiných částech světa.

Konec roku 2008 a první pololetí loňského roku byly pro počítačové odvětví nejhorším obdobím za poslední roky. Díky silnému vzepětí zájmu spotřebitelů o mininotebooky, netbooky a další levné přenosné produkty však nastal obrat a ve třetím čtvrtletí již odbyt začal opět růst. Za celý rok odhadla IDC růst dodávek počítačů o 2,3 procenta a Gartner o 5,2 procenta. Gartner odhaduje celosvětový prodej na 305,9 milionu osobních počítačů.

Výsledek za poslední čtvrtletí byl mnohem lepší, než se čekalo. IDC předpovídala nárůst jen o zhruba 11 procent a na americkém trhu o šest procent. Skutečnost ve Spojených státech však byla nepoměrně lepší a dodávky zde vyskočily o zhruba 25 procent.

HP a Acer mají třetinu trhu Na konci roku si vedly lépe firmy, které se zaměřují na spotřebitele, než ty, které dodávají spíše firmám. Hewlett-Packard (HP) si nadále upevňoval vedoucí pozici na světovém trhu a jeho podíl v posledním čtvrtletí vystoupil na 21 procent. Podíl tchajwanského Aceru, jehož odbyt vzrostl o 28 procent, stoupl na 13,4 procenta. Třetí světový prodejce Dell naopak nadále ztrácel a jeho podíl klesl na 12,4 procenta.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...